Maria Pleșca, primarul comunei Voitinel, a organizat joi, 11 aprilie, o activitate, devenită tradiție, și anume, din respect pentru mediul înconjurător, an de an, la Voitinel se plantează pomi, se împăduresc zone de teren accidentat.
La acțiunea de joi, în cadrul căreia s-au plantat 7.000 de puieți de salcâm și paltin, au participat reprezentanți ai Ocolului Silvic Marginea împreună cu elevi și dascăli de la Școala Gimnazială Voitinel.
„În parteneriat cu Direcția Silvică, prin Ocolul Silvic Marginea, și Școala Gimnazială Voitinel, am împădurit 7 hectare de terenuri degradate”, a precizat Maria Pleșca, edilul comunei Voitinel.
Silvicultorii le-au vorbit elevilor despre importanța protejării mediului înconjurător și combaterea încălzirii globale, aceștia beneficiind de o adevărată lecție de reducere a poluării și efectele benefice pentru sănătate.













