FOTO Fotograful Sportiv
Ritmic Suceava

Nume cu tradiție vor intra în luptă începând cu această fază a Cupei. Rapid București va evolua în deplasare cu CS Afumați, formație din cel de-al treilea eșalon, în timp ce Dinamo va evolua în deplasare, cu Viitorul Târgu Jiu. CSA Steaua are parte de un duel contra unei echipe din Liga 1, Chindia Târgoviște, pe care o va înfrunta în Ghencea.

FCU Craiova o va înfrunta, în deplasare, pe Ripensia Timișoara, în timp ce Petrolul evoluează în deplasare, pe terenul „călăreților roșii” de la Șelimbăr. Alte dueluri interesante: Jiul Petroșani – Oțelul, FC Brașov – Hermannstadt, Foresta Suceava – UTA.

Programul complet al play-off-ului Cupei României

  • Foresta Suceava – UTA
  • CSM Reșița – CS Mioveni
  • Ripensia Timișoara – FCU Craiova 1948
  • Steaua București – Chindia Târgoviște
  • Concordia Chiajna – U Cluj
  • CS Afumați – Rapid
  • FC Brașov – Hermansntadt 
  • CS Comunal Șelimbăr – Petrolul Ploiești
  • CS Ocna Mureș – CSM Slatina
  • CSC Dumbrăvița – Poli Iași
  • CSM Alexandria – FK Csikszereda
  • Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo București
  • Jiul Petroșani – Oțelul Galați
  • Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – Unirea Slobozia
  • Șoimii Lipova – Gloria Buzău
  • Axiopolis Cernavodă – Minaur Baia Mare

Urna A  – echipele din Liga 1

 FC Rapid 1923, U Craiova 1948, UTA Arad, CS Mioveni, Chindia Târgoviște, ACS Petrolul 52, AFC Hermannstadt și Universitatea Cluj

URNA B: celelalte echipe care s-au calificat în faza play-off-ului

CS Șoimii Lipova, SC Fotbal Ripensia Timișoara, CSC Dumbrăvița, CSM Jiul Petroșani, CSM Slatina, CSM Alexandria, CS Concordia Chiajna, CSM Reșița, CSA Steaua București, CS Minaur Baia Mare, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, CS Ocna Mureș, ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu, AFC Unirea Slobozia, CS Afumați, Gloria Buzău, ACS Suporter Oțelul Galați, CSC 1599 Șelimbăr, FC Brașov, Politehnica Iași, Foresta Suceava, Dinamo 1948 București, Axiopolis Cernavodă și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Nou format al Cupei României

  • Urmează faza play-off-ului, unde intră cele 24 de echipe calificate din turul 3, precum și 8 echipe din Liga 1, cele de la locul 9 în jos în ultimul sezon din Liga 1.

După faza play-off-ului se trece la grupe, unde vor intra cele 16 echipe câștigătoare în play-off și primele 8 formații din sezonul anterior al Ligii 1.

Cele 24 de echipe vor fi împărțite în 3 urne valorice, urmând a fi repartizate în 4 grupe de câte 6 echipe.

Toate echipele vor juca un meci cu o echipă din urna 1, un meci cu o echipă din urna 2 și un meci cu o echipă din urna 3.

În urna valorică 1 vor fi distribuite echipele care au participat în play-off-ul sezonului anterior și echipele de pe locurile 1 și 2 din play-out-ul sezonului anterior (de Liga 1).

În urna valorică 2 vor fi distribuite echipele din sezonul actual de Liga 1 calificate din faza play-off-ului. În situația în care sunt echipe din Liga 1 eliminate în play-off, locul acestora va fi luat de un număr corespunzător de echipe calificate din play-off, în funcție de locul în clasament ocupat în sezonul precedent.

În urna valorică 3 se vor afla restul de 8 echipe calificate din fazele anterioare.

Sursa: GSP

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here