Tipografie Suceava Facos Suceava USV
Ritmic Suceava

FOTO Un convoi umanitar cu donații de la suceveni pentru sinistrații din Galați și Vaslui a plecat către zonele afectate de inundații: „Am reușit să strângem peste 60 de tone de ajutoare”

Un nou val de solidaritate impresionant a pornit din Suceava, unde Andrei Bacoș, Vasile Bolohan și un grup de suceveni inimoși au reușit să organizeze un convoi umanitar de amploare. Peste 60 de tone de ajutoare esențiale au fost colectate într-un timp record, ca răspuns la nevoile urgente ale sinistraților din zonele afectate de inundațiile devastatoare din weekendul trecut.

Cele trei autocamioane, încărcate cu provizii de bază, au plecat din Suceava cu destinația Galați, una dintre regiunile grav afectate de apele furioase. Ajutoarele includ alimente, apă potabilă, haine, produse de igienă, precum și alte bunuri necesare sinistraților. Mobilizarea a fost extraordinară, sucevenii arătând că în momentele de criză, umanitatea și solidaritatea pot muta munți.

Andrei Bacoș, unul dintre coordonatorii acestui efort, a declarat că a fost profund impresionat de generozitatea oamenilor care au contribuit, fie că au donat bunuri, fie că au oferit sprijin logistic sau au ajutat la încărcarea camioanelor.

„Convoiul umanitar cu cele 3 autocamioane este în drum spre Galați. Am reușit să strângem peste 60 de tone de ajutoare. Ați fost extraordinari, mă înclin în fața voastră! Ieri la amiază mă gândeam cum vom umple primul autocamion… iar seara aveam deja trei. Mergem la Galați și vom reveni cu informații de la fața locului. Dumnezeu să vă binecuvânteze și vă mulțumim din suflet!”, a transmis Andrei Bacoș.

Vasile Bolohan a subliniat că ajutorul nu vine doar din partea oamenilor cu resurse financiare, ci și din partea celor care au dat din puținul lor, fiind un gest care reflectă cu adevărat esența spiritului comunitar.

„Ieri a sunat acest OM să mergem pe Mărășești că a pregătit prosoape, ceva haine și 2 lenjerii noi pentru Galați dar nu putea veni să le aducă! Mi-a spus că nu e fotogenic și i-am spus că omenia și umanitatea este foarte frumoasă! 92 ani împliniți! Să trăiți cu bine încă pe atât OM bun!”, a arătat Vasile Bolohan.

Ajutorul umanitar transportat în cele trei camioane reprezintă un semn de speranță și solidaritate pentru cei care au pierdut aproape totul în urma furiei naturii. Acțiuni ca acestea demonstrează că în fața provocărilor, oamenii nu sunt niciodată singuri, ci susținuți de o întreagă comunitate unită în jurul valorilor umane.

Acest convoi este doar un exemplu din seria de gesturi remarcabile de solidaritate care au avut loc în întreaga țară, într-o perioadă marcată de dezastre naturale. Inițiativele precum cea a lui Andrei Bacoș și Vasile Bolohan ne reamintesc că, deși provocările pot fi mari, puterea unității și a empatiei poate face diferența.

Articole recente

Adapost Caini Suceava SAVCOM Suceava Facos Suceava BMT Consultanta Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava

Related articles