La data de 19 mai 2023, în jurul orei 19.40, Elena P., de 45 de ani, din municipiul Suceava, în timp ce conducea autoturismul Smart pe strada Zamca din municipiul Suceava, la intersecția cu strada Ion Neculce a fost acroșată de un autoturism Volkswagen care nu i-a acordat prioritate.
După impact, persoana vinovată de producerea accidentului a fugit de la fața locului.
În urma accidentului a rezultat rănirea Mariei P., de 16 ani, din municipiul Suceava, pasageră în Smart, care a fost preluată de o ambulanță și dusă la Spitalul Județean Suceava, unde i-au fost acordate îngrijiri medicale.
Polițiștii au stabilit că vehiculul implicat în accident este un Volkswagen Golf ce a fost condus de Viorica B., de 32 de ani, localnică.
Cele două șoferițe au fost testate cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală și părăsirea locului accidentului.
