Tipografie Suceava Facos Suceava USV
Ritmic Suceava

Doi bărbați au ajuns la spital după ce au fost prinși sub un perete pe care încercau să-l demoleze, la Ipotești

O gravă accidentare s-a produs miercuri, 13 august 2025, în comuna Ipotești, după ce un perete al unei case vechi s-a prăbușit peste două persoane aflate la demolare. Incidentul a avut loc în jurul orei 18.50 și a necesitat intervenția de urgență a echipajelor medicale și a poliției.

Potrivit primelor informații, Gabriel M. și Nicolae D. participau la lucrări de demolare a unei construcții vechi, aflată în proprietatea unei localnice, Catinca T.. La un moment dat, peretele la care lucrau s-a surpat brusc, prinzându-i pe amândoi sub dărâmături.

Martorii au apelat imediat numărul unic de urgență 112, iar la fața locului au ajuns echipaje medicale care au reușit să îi elibereze pe cei doi și să îi transporte la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean „Sf. Ioan cel Nou” Suceava.

În urma evaluării medicale, Nicolae D. a fost diagnosticat cu traumatism prin strivire, traumatism cranio-cerebral (TCC), traumatism cranio-facial (TCF), plagă palpebrală superioară dreaptă și multiple escoriații la nivelul hemitoracelui drept și antebrațului stâng. Acesta a rămas internat sub supraveghere.

Gabriel M. a suferit un traumatism prin strivire, TCC, traumatism toracic, epistaxis bilateral și hipotensiune. Și acesta a rămas internat, starea sa fiind monitorizată de medici.

Cazul a fost preluat de polițiștii Secției Rurale Ipotești, care au întocmit un proces-verbal de sesizare din oficiu pentru săvârșirea infracțiunii de „vătămare corporală din culpă”. Ancheta urmează să stabilească în ce condiții s-a produs accidentul și dacă au fost respectate măsurile de siguranță pe șantier.

Articole recente

Adapost Caini Suceava SAVCOM Suceava Facos Suceava BMT Consultanta Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava

Related articles