Două persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier produs marți după-amiază, 22 aprilie 2025, pe Drumul Național 2, în afara localității Cumpărătura, comuna Bosanci. Coliziunea s-a produs între două autoturisme, în condițiile în care unul dintre șoferi nu a acordat prioritate de trecere la ieșirea dintr-o parcare situată pe marginea șoselei.
Accidentul a avut loc în jurul orei 17.30, în zona unei parcări adiacente DN2. Potrivit primelor informații, autoturismul marca Volkswagen Passat condus de Dumitru M., a ieșit din parcare cu intenția de a efectua un viraj la stânga, spre municipiul Suceava.
În timpul manevrei, șoferul nu a acordat prioritate autoturismului Peugeot, care circula regulamentar din direcția Suceava spre Cumpărătura, fiind condus de Mihail R.. Impactul frontal între cele două autoturisme a fost inevitabil.
În urma coliziunii, ambele vehicule au fost serios avariate, iar două femei, pasagere pe locurile din dreapta față în cele două autoturisme, au fost rănite. Este vorba despre Elena C., aflată în autoturismul Peugeot, care a fost diagnosticată la Spitalul Clinic Județean de Urgență Suceava cu „contuzie braț drept, contuzie antebraț drept și contuzie claviculară”. De asemenea, Lucia M., pasageră în autoturismul Volkswagen, a suferit un traumatism cranio-cerebral fără pierdere de cunoștință și o contuzie la nivelul coloanei cervicale.
Ambele victime au fost transportate de urgență la spital cu ambulanțele sosite la fața locului. Din fericire, rănile suferite nu le-au pus viața în pericol.
Cei doi șoferi au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative – 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În acest caz, polițiștii rutieri suceveni au deschis un dosar penal pentru „vătămare corporală din culpă”. Ancheta este în curs de desfășurare pentru stabilirea cu exactitate a circumstanțelor în care s-a produs accidentul și pentru luarea măsurilor legale față de persoanele implicate.



