More
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava

    33 de suceveni au fost diagnosticați pozitiv cu coronavirus. La nivel național au fost înregistrate 1.331 de noi cazuri de îmbolnăvire și 79 de decese

    Până astăzi, 15 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 763.294 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    709.520 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.331 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba14693362,09
    2.Arad16422341,25
    3.Argeș20687270,57
    4.Bacău19450570,95
    5.Bihor20644160,78
    6.Bistrița-Năsăud850010,73
    7.Botoșani10407151,14
    8.Brașov30382462,22
    9.Brăila9547110,57
    10.Buzău9261110,54
    11.Caraș-Severin802720,98
    12.Călărași740740,71
    13.Cluj377892252,49
    14.Constanța30987161,29
    15.Covasna57460,57
    16.Dâmbovița17107230,83
    17.Dolj184311051,19
    18.Galați19605250,9
    19.Giurgiu752070,74
    20.Gorj6292201,33
    21.Harghita601640,58
    22.Hunedoara14612371,8
    23.Ialomița7945160,85
    24.Iași32451310,8
    25.Ilfov29832302,12
    26.Maramureș15327702,99
    27.Mehedinți5786110,72
    28.Mureș17400101,1
    29.Neamț13393291,05
    30.Olt10968180,74
    31.Prahova26730280,75
    32.Satu Mare909871,64
    33.Sălaj758071,54
    34.Sibiu19173261,24
    35.Suceava20076331,38
    36.Teleorman9456421,24
    37.Timiș354431293,71
    38.Tulcea623440,55
    39.Vaslui12514290,89
    40.Vâlcea11393210,77
    41.Vrancea796390,36
    42.Mun. București1236532242,05
    43.Cazuri noi nealocate pe județe1347*-165 
     TOTAL763.2941.331 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 305 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA20
    2ARAD11
    3ARGEŞ4
    4BACĂU6
    5BIHOR6
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
    7BOTOŞANI22
    8BRĂILA1
    9BRAŞOV1
    10BUZĂU3
    11CĂLĂRAŞI5
    12CARAŞ-SEVERIN 
    13CLUJ8
    14CONSTANŢA52
    15COVASNA 
    16DÂMBOVIŢA3
    17DOLJ1
    18GALAŢI7
    19GIURGIU3
    20GORJ17
    21HARGHITA3
    22HUNEDOARA3
    23IALOMIŢA5
    24IAŞI11
    25ILFOV4
    26MARAMUREŞ9
    27MEHEDINŢI1
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI41
    29MUREŞ8
    30NEAMŢ2
    31OLT1
    32PRAHOVA13
    33SĂLAJ 
    34SATU MARE2
    35SIBIU3
    36SUCEAVA 
    37TELEORMAN 
    38TIMIŞ25
    39TULCEA1
    40VÂLCEA1
    41VASLUI2
    42VRANCEA 
     TOTAL305

    Până astăzi, 19.445 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 14.02.2021 (10:00) – 15.02.2021 (10:00) au fost raportate 79 de decese (50 bărbați și 29 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și  București.

    Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

    74 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.048. Dintre acestea, 941 sunt internate la ATI.  Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.725.543 de teste RT-PCR și 206.277 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.945 de teste RT-PCR (4.194 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.751 la cerere) și 3.830 de teste rapide antigenice.

    Articole recente

    Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Euro Fratello

    Related articles