Un incident neobișnuit a mobilizat echipajele de pompieri și poliție în dimineața zilei de 17 martie 2026 pe raza comunei Sadova. Un autoturism marca Volkswagen Polo a luat foc în timp ce se afla în trafic, fiind condus de un mecanic care efectua o verificare tehnică după reparații.
Polițiștii secției Pojorâta au fost alertați în jurul orei 11.00 de către Lucian H., în vârstă de 34 de ani. Acesta, angajat al unei societăți comerciale cu profil de reparații auto din Sadova, se afla la volanul mașinii pentru o probă de drum de aproximativ un kilometru. La scurt timp după plecare, vehiculul a fost cuprins de flăcări, însă bărbatul a reușit să oprească pe partea dreaptă a drumului și să se autoevacueze la timp.
Un echipaj din cadrul secției de pompieri Câmpulung Moldovenesc a intervenit rapid pentru stingerea incendiului, însă autoturismul a ars în totalitate.
Din verificările efectuate de specialiștii ISU Bucovina a reieșit că incendiul a fost provocat de un scurtcircuit. Cauza tehnică stabilită a fost efectul termic al curentului electric generat de un conductor defect sau neizolat corespunzător.
Proprietara mașinii, o femeie de 61 de ani din Fundu Moldovei, a fost informată despre incident și a declarat, alături de cel care conducea vehiculul, că nu are suspiciuni cu privire la originea focului. Deși păgubita nu a putut estima pe loc valoarea prejudiciului, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere din culpă.
Cercetările sunt continuate de lucrătorii poliției rurale pentru finalizarea procedurilor legale.
