Tipografie Suceava Facos Suceava USV
Ritmic Suceava

FOTO Peste 1.500 de persoane au luat parte la concertul Pascal organizat în centrul municipiului Suceava: „A înflorit turismul religios”

Peste 1.500 de persoane au luat parte astăzi, 5 mai 2024, în centrul Sucevei, la concertul Pascal organizat în prima zi de Paște. Evenimentul a fost organizat de Consiliul Județean (CJ) Suceava, prin Centrul Cultural Bucovina, în parteneriat cu Muzeul Național al Bucovinei și Primăria Municipiului Suceava.

La concert au fost prezenți Gheorghe Flutur, președintele Consiliului Județean Suceava, însoțit de soția lui, interpreta de muzică populară Ana Ilca Mureșan, deputatul Bogdan Gheorghiu, Ion Lungu, primarul municipiului Suceava, Lucian Harșovschi, viceprimarul municipiului Suceava, Niculai Barbă, vicepreședintele CJ Suceava, și Irina Vasilciuc, administratorul public al județului Suceava.

Flutur a cântat la toacă și a ciocnit ouă cu cei prezenți la concert.

„Hristos a Înviat! De-aici, de la Suceava, din Cetatea marelui Ștefan, astăzi, așa cum făceam odată, Paștele sărbătorit la el acasă. Mulțumesc participanților, Corului de la Bosanci, celor de la Salcea, mulțumesc Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. Îi salutăm de aici, de la Suceava, pe toți românii și le dorim un Paște în tihnă, liniște, fericire, îi așteptăm să vină în frumoasa Bucovină. Pe fundal se aud clopotele Bucovinei, un proiect pe care l-am inițiat tocmai din 2009, atunci când venea pentru prima dată Lumina Sfântă aici, la Suceava. De-atunci, dragii mei, 15 ani la rând am avut șansa, și mulțumim bunului Dumnezeu, să primim Lumina Sfântă la Suceava, să vină foarte mulți credincioși aici. A înflorit turismul religios. Nu se poate mai profund și mai sentimental decât Corul de la Bosanci, acești gospodari, răzeși ai lui Ștefan cel Mare în bundițe brumării, în costume tradiționale, zâmbesc, râd, în fața dumneavoastră, în fața țării, și vă cântă frumos de-aici. Din Cetatea lui Ștefan vă dorim încă o dată multă sănătate, liniște și eu cred că e obligația noastră să facem ce făceam odată: veneam la biserică să tragem clopotele, să batem toaca, să ciocnim un ou roșu, și astăzi asta se întâmplă la Suceava. Eu le mulțumesc tuturor celor care țin la tradiții și la obiceiuri, fiindcă Bucovina devine pe zi ce trece un tezaur al României, un tezaur al autenticului, al lucrului curat, lucrului care vine din poporul român, și indiferent în ce direcție ar merge omenirea, atâta timp cât Bucovina are astfel de oameni și astfel de obiceiuri, noi trebuie să avem siguranța că știm să păstrăm, că știm să fim români adevărați. Hristos a Înviat și Sărbători în liniște, dragi români, dragi bucovineni!”, a transmis Gheorghe Flutur.

Lucian Harșovschi le-a urat și el sucevenilor Sărbători cu liniște și a transmis că tradițiile trebuie păstrate.

„Este un moment în care trebuie să ne gândim mai mult la noi, la cei dragi, pentru că în tumultul zilelor noastre, când suntem agitați și avem nevoie să fim tot timpul pe fugă, uitați-vă că astfel de momente sunt foarte importante: <<Paște în Bucovina>>, un eveniment care este de tradiție, un eveniment care ne face cinste nu doar aici în județul Suceava, ci în toată România, pentru că sunt foarte mulți turiști care vin, vin pentru tradiții, pentru a ne vedea obiceiurile. Or, sărbătoarea este motiv de liniște, de pace sufletească, dar și de învățături, să învățăm să fim mai buni, să ascultăm mai mult, să ajutăm mai mult. Și această sărbătoare a Paștelui este un moment și cred eu că tradiția trebuie dusă mult mai departe, pentru că e bine să fii modern și să păstrezi din ce este tradițional, pentru că avem o istorie bogată și această istorie trebuie dusă de noi mai departe”, a declarat Lucian Harșovschi.

Pe scena amplasată pe esplanada din centrul Sucevei au urcat corul de la Bosanci, grupul vocal „Cununa Bucovinei” din Câmpulung Moldovenesc, Alexandra Dan, Corul de copii al Parohiei Salcea, Mariana Maloș, Grupul folcloric „DOR” de la Moara, Grupul vocal „Moldava” din Fălticeni, Grupul folcloric „Obcina Stânișoarei” din Mălini.

Frumosul eveniment s-a încheiat cu un concert extraordinar oferit de maestrul Ovidiu Lipan Țăndărică, care pentru început a urcat pe scenă pentru a oferi o demonstrație de măiestrie de bătut toaca, după care a încântat publicul alături de fanfara 10 Prăjini.

Articole recente

Adapost Caini Suceava SAVCOM Suceava Facos Suceava BMT Consultanta Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava

Related articles