Festivalul de Artă Medievală „Ștefan cel Mare” de la Suceava și-a deschis oficial porțile, în prezența a sute de vizitatori precum și a mai multor oficialități printre care îi amintim pe Gheorghe Flutur, președintele Consiliului Județean Suceava, Alexandru Moldovan, prefectul județului Suceava, Ion Lungu, primarul municipiului Suceava, deputații Ioan Balan și Bogdan Gheorghiu, Irina Vasilciuc, administratorul public al județului Suceava, și Niculai Barbă, vicepreședintele Consiliului Județean Suceava.
Emil Ursu, directorul Muzeului Național al Bucovinei, a dat citire legământului pentru continuitatea acestui festival, pentru ca mai apoi să-i dea cuvântul lui Gheorghe Flutur, care a anunțat oficial deschiderea festivalului.
„Mă bucur să fiu astăzi la deschiderea festivalului medieval de la Suceava. Trebuie să vă spun că aseară am participat și eu la parada medievală și am văzut acel dragon de foc, o chestiune cred eu unică în România, cu aproape 600 de oameni în costume de epocă, cu făclii, cu cai frumoși, cu călăreți, care au străbătut orașul să împrăștie spiritul marelui Ștefan. Mă bucur că cetatea oferă astfel de evenimente. Să știți că anul trecut în trei zile am avut aici circa 30.000 de vizitatori. De fapt asta înseamnă turism pentru Suceava. Mă bucur că trei zile vor fi evenimente în Cetatea de Scaun a lui Ștefan. Mă bucur că au venit aici artiști din România și foarte mulți sunt veniți din vest, din Ardeal, din Târgu Mureș, de la Sighișoara, vă salut pe toți. Sunt veniți și din țările vecine, Ucraina, Turcia. Apropo aseară întreba cineva de sunt echipe din Turcia la Cetatea lui Ștefan. Da, din 47 de ani de domnie, 11 ani a fost în război cu turcii, restul au fost înțelegeri. Așa era politica și atunci. Dincolo de asta avem din Bulgaria, Ungaria, Slovacia, Republica Moldova, artiști, oameni care au venit aici la Suceava. Suceava devine un fenomen. Cred că suntem cel mai mare festival medieval și vă mulțumesc. De luni intrăm într-o mare reparație aici la Cetatea de Scaun, dar asta nu înseamnă că se închide. Tot ce vedeți mână curentă, podul de intrare, plombări în șanț fortificarea contra escarpei, vor fi investiții făcute de Consiliul Județean în perioada următoare. Vă felicit pentru participare și vă doresc petrecere frumoasă”, a declarat Gheorghe Flutur.
Ion Lungu le-a urat bun venit tuturor participanților și vizitatorilor, arătându-se încântat de amploarea pe care a căpătat-o Festivalul de Artă Medievală „Ștefan cel Mare” de la Suceava.
„În calitate de primar vreau să vă spun un sincer bun venit în județul nostru celor care au venit din alte țări, din alte zări, dar și din România. Mă bucură faptul că Festivalul de Artă Medievală de la Suceava a ajuns la ediția cu numărul 17, o performanță, un proiect cultural reușit la nivel național. O colaborare perfectă între Consiliul Județean și Primărie. Primăria Suceava a fost unul dintre principalii finanțatori la toate cele șaptesprezece ediții și este și în acest an. Pentru noi și când spun noi spun municipiul Suceava, Județul Suceava turismul are un loc aparte. Suntem în faza în care ne-am constituit ca Organizație de Management a Destinației Turistice iar festivalul medieval este unul dintre stâlpii strategiei de turism la nivelul municipiului Suceava. Cred că sunt una dintre persoanele cele mai fericite din această seară, în calitatea mea primar al municipiului Suceava, cânt vedem atâția participanți. Avem o festivitate de deschidere deosebită, parada de aseară care a fost unică. Iar astăzi spunem cu mândrie că festivalul de artă medievală de la Suceava este numărul 1 în România și unul dintre cele mai importante în Europa. Suntem aici să garantăm că vom susține în continuare acest festival și îl vom consolida. Și mă bucur că de la an la crește din punct calitativ și ca număr de participanți”, a transmis Ion Lungu.












