Curtea de Apel Suceava le-a condamnat pe inculpatele Sabina Maria Dobreanu și Elena Ilinca Ursu la câte o amendă penală de 10.000 de lei pentru comiterea infracțiunii de lovire sau alte violențe.
Decizia magistraților suceveni este definitivă.
La data de 10 noiembrie 2020, o tânără le-a sesizat polițiștilor din Gura Humorului faptul că la data de 5 noiembrie 2020, în jurul orei 23.05, a fost bătută de două individe care au așteptat-o la intrarea în scara blocului unde locuiește.
Victima le-a cerut polițiștilor să le tragă la răspundere pe agresoare, prezentând și certificatul medico-legal.
Reclamanta a spus că la data de 5 noiembrie 2020, pe la ora 16.00, a mers la un magazin cu scopul de a o ajuta pe vânzătoare la muncă. Aceasta a ajutat-o pe respectiva vânzătoare până în jurul orei 23.00.
În timpul în care victima a lucrat la magazin, în intervalul orar 21.00 – 22.00, a văzut-o pe o tânără care perinda prin zona magazinului, supraveghind-o. Reclamanta o cunoștea pe tânăra menționată.
Pe la ora 23.00, în timp ce se afla în drum spre casă, în apropierea unui bar pe unde trecea în mod normal, reclamanta a observat-o pe tânăra de adineauri, însoțită de o altă persoană de sex feminin, pe care victima nu a recunoscut-o atunci din cauza întunericului. Partea vătămată și-a continuat deplasarea spre domiciliu.
După ce a trecut de respectivele tinere, victima a observat că acestea o urmăresc, dar la un moment dat cele două au dispărut din raza vizuală a reclamantei.
Când victima a ajuns la bloc, cele două tinere o așteptau în fața ușii de la intrarea în scară. Aici, victima a recunoscut-o și pe a două tânără, era bona tinerei pe care a recunoscut-o inițial partea vătămată. Ajugând în dreptul lor, una dintre tinere i-a spus părții vătămate: „Ce faci? Vino încoace”. Victima s-a oprit din mers, a făcut un pas în spate, crezând că individa vrea să discute. Imediat, una dintre tinere s-a apropiat de victimă, a lovit-o cu piciorul în zona superioară a piciorului drept, după care a lovit-o cu pumnii și palmele peste cap. În acel moment, prietena agresoarei s-a repezit și a lovit-o pe victimă cu pumnii și palmele peste cap.
În încercarea de a scăpa din mâinile celor două tinere, victima a ajuns cu spatele la peretele blocului, moment în care una dintre agresoare a prins-o de haină și de o mână și i-a spus că nu are ce căuta în oraș ci „să meargă la tati la pensiune și să stea acolo”. Ulterior, deși victima le-a cerut tinerelor să o lase în pace, a fost lovită din nou cu pumnii și picioarele peste corp de ambele agresoare.
Cele două agresoare nu au încetat agresarea tinerei. Una dintre bătăușe a prins-o de păr pe victimă și a tras-o, smulgându-i o șuviță din zona parietală-dreapta, a tras-o de haine și a îmbrâncit-o.
Disperată, victima le-a amenințat pe agresoare cu faptul că se va duce la poliție, moment în care una dintre agresoare i-a spus „Du-te!”, după care cele două au plecat de la fața locului.
Victima a intrat în casă, unde a trebuit să dea explicații mamei sale pentru halul în care arăta. În locuință de afla și un copil de cinci ani. În urma loviturilor primite, tânăra a amețit, nu își putea ține capul drept, fiind nevoită să și-l țină pe spate. Se observa faptul că părții vătămate i-a fost smuls părul din cap, era zgâriată și era roșie pe gât, dar nu avea răni deschise.
Partea vătămată crede că a fost bătută pentru că a spus pe contul său de Facebook faptul că „Adevărul iese la suprafață”, mai multe persoane au făcut diverse comentarii și cel mai probabil una dintre agresoare s-a simțit vizată. Mai exact, cea care la data comiterii agresiunii avea o relație cu fostul soț al victimei. Partea vătămată se afla în proces de divorț.
Conform certificatului medico-legal, pentru vindecare victima ar fi avut nevoie de un număr de 4 – 5 zile de îngrijiri medicale.
Abia după ce a fost audiată a doua oară, victima și-a dat seama că a greșit cu privire la data agresiunii. Din cauza șocului produs, tânăra a spus că totul s-a întâmplat la data de 5 noiembrie 2020, când de fapt agresiunea a avut loc la data de 4 noiembrie 2020.
Victima a susținut faptul că individa căsătorită cu fostul său soț este o persoană foarte agresivă, acesta fiind și motivul pentru care fratele părții vătămate nu a dorit să dea declarații în cauză. În plus, respectiva agresoare ar fi încercat să o intimideze pe mama victimei, urmărind-o, pentru că a dat declarație în această cauză. Se pare că doi bărbați ar fi divorțat de agresoarea principală pe motiv că ar fi fost bătuți de aceasta.
