Tipografie Suceava Facos Suceava USV
Ritmic Suceava

Trei bătrâni din municipiul Suceava au fost înșelați prin metoda „accidentul” în mai puțin de 24 de ore. Escrocii i-au „ușurat” de peste 16.000 de lei

Deși mulți am fi crezut că acest mod de operare în săvârșirea unor înșelăciuni nu mai poate crea victime după mediatizarea intensă și activitățile de informare desfășurate, după o perioadă de „acalmie”, se constată o intensificare a activităţii infracţionale pe acest segment, în ultimele zile, la nivelul judeţului fiind semnalate mai multe astfel de înşelăciuni.

Astfel, la data de 8 decembrie 2022, la ora 22.52, Poliția Municipiului Suceava a fost sesizată de către o femeie de 88 de ani, din municipiul Suceava, cu privire la faptul că, la data de 8 decembrie a.c., a fost înșelată prin metoda accidentul cu suma de 3.400 de lei.

S-a stabilit că, la data de 8 decembrie 2022, în jurul orei 22.00, bătrâna a primit un apel pe telefonul fix de la un doctor care s-a prezentat a fi doctor în cadrul unei unități spitalicești. Acesta i-a relatat persoanei vătămate faptul că nepotul său a suferit un accident în urma căruia are multiple facturi și necesită transferul de urgență cu elicopterul la o clinică privată din municipiul Cluj-Napoca. În continuare interlocutorul a întrebat-o ce sumă de bani deține în casă, întrucât este nevoie de toți banii pe care îi are persoana vătămată în vederea efectuării transportului cu elicopterul. Bătrâna, i-a relatat faptul că are suma de 3.400 de lei, iar respectivul bărbat a precizat că va trimite pe cineva la domiciliul acesteia pentru a ridica suma de bani și după aproximativ 10 minute, la imobilul femeii s-a prezentat un bărbat care a ridicat suma de bani și a părăsit în grabă zona.

Ulterior, contactându-și nepotul bătrâna a realizat că a fost victima unei înșelăciuni.

În acest caz a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.

La data de 9 decembrie 2022, la ora 08.10, Poliţia Municipiului Suceava a fost sesizată direct de către o bătrână din municipiul Suceava, cu privire la faptul că în dimineața de 9 decembrie a.c., în jurul orei 02.40 a fost contactată pe telefonul fix de către o persoană necunoscută, care sub pretextul unui accident rutier în care ar fi fost implicat fiul acesteia, a înșelat-o cu suma de 5.200 de lei.

S-a constatat că, în dimineața zilei de 9 decembrie 2022, în jurul orei 02.40, bătrâna a fost contactată pe telefonul fix de către un bărbat necunoscut care s-a prezentat ca fiind doctor în cadrul Spitalului Județean Suceava „Sfântu Ioan cel Nou” și care a informat-o cu privre la faptul că fiul ei și soția acestuia ar fi fost inplicați într-un eveniment rutier grav și că necesită transportul de urgență la o unitate spitalicească din municipiul Cluj. În urma discuțiilor purtate, persoana vătămată s-a întâlnit în zona blocului unde domiciliază cu un tânăr necunoscut, căruia i-a înmânat suma de 5.200 de lei. Ulterior, după ce l-a contactat direct pe fiul acesteia, a realizat că aspectele nu se confirmă și că a fost înșelată, sesizând în acest sens, Poliția Municipiului Suceava.

În acest caz se fac cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de înșelăciune.

Tot la data de 9 decembrie 2022, la ora 18.10, Poliţia Municipiului Suceava a fost sesizată direct de către un bătrân din municipiul Suceava cu privire la faptul că în  dimineața de 9 decembrie a.c., în jurul orei 01.30, a fost contactat pe telefonul fix de către o persoană necunoscută, care sub pretextul unui accident rutier în care a fost implicat fiul acestuia, l-a înșelat cu suma de 8.000 de lei.

Persoana vătămată locuiește singură, iar în dimineața zilei de 9 decembrie 2022, în jurul orei 01.20, a fost contactat pe telefonul fix de către un bărbat necunoscut care s-a prezentat ca fiind doctor în cadrul Spitalului Județean Suceava „Sfântu Ioan cel Nou” și care l-a informat cu privire la faptul că fiul său ar fi fost implicat într-un eveniment rutier grav și că este nevoie de o sumă considerabilă de bani pentru operaţie. În urma discuțiilor purtate, persoana vătămată s-a întâlnit în faţa blocului unde domiciliază cu un tânăr necunoscut, căruia i-a înmânat suma de 8.000 de lei într-un plic. Ulterior, în jurul orei 08.00, persoana vătămată a contactat-o telefonic pe nora sa, a întrebat-o pe aceasta de starea fiului său și a realizat că aspectele nu se confirmă și că a fost înșelat.

În acest caz se fac cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de înșelăciune.

Articole recente

Adapost Caini Suceava SAVCOM Suceava Facos Suceava BMT Consultanta Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava

Related articles