La 22.02.2021, la ora 18.30, Poliţia municipiului Câmpulung Moldovenesc a primit o plângere din partea Ancăi U., de 23 ani, din municipiul Câmpulung Moldovenesc, cu privire la faptul că la 21.02.2021, la ora 21.00, în timp ce se afla la domiciliul său, a fost agresată de soţul ei, Alexandru U., de 27 ani, iar în 22.02.2021, acesta i-a trimis mai multe mesaje vocale prin care o ameninţa.
În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că la 21.02.2021, în timp ce se afla la domiciliu, Anca U., pe fondul geloziei, a fost lovită de către soţul ei, Alexandru U.. De asemenea, în 22.02.2021, Alexandru U. i-a transmis acesteia mai multe mesaje vocale prin care o ameninţa cu acte de violență, dacă nu părăseşte locuinţa comună.
Victima prezenta echimoze la nivelul braţelor, urmând să solicite eliberarea unui certificat medico-legal.
În urma completării formularului de risc şi efectuării analizei răspunsurilor la întrebările formulate, s-a constatat că este întrunit punctajul pentru emiterea ordinului de protecţie provizoriu, Anca U. precizând în mod expres faptul că doreşte acest lucru şi i-a fost înmânat un exemplar al acestui înscris.
În urma emiterii ordinului de protecţie provizoriu şi a măsurii evacuării din domiciliu, Alexandru U. şi-a ales adresa la locuinţa fratelui său, în municipiul Câmpulung Moldovenesc.
În cauză s-a întocmit dosar penal privind infracţiunea de „violenţă în familie”.