Curtea de Apel Suceava a dat o condamnare definitivă în cazul unor furturi comise în anul 2017. Victimele hoților au fost SC PIETA CCC SRL și Societatea Națională de Transport Gaze Naturale Transgaz SA Mediaș.
Dorian – Ovidiu Biridrel, din comuna Șcheia, a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru furt calificat.
Ionuț Daniel Bacrău, din comuna Șcheia, a fost condamnat la patru ani și patru luni de închisoare pentru furt calificat.
Constantin Gabriel Oltean, din comuna Șcheia, s-a ales cu măsura educativă a internării într-un centru de detenție pentru o perioadă de doi ani și șase luni pentru furt calificat.
Mai mulți polițiști și jandarmi s-au deplasat pe raza comunei Șcheia, prinzându-i pe Bidirel și Oltean.
Cum Bacrău nu a fost găsit a fost dat în urmărire națională.
Bidirel și Oltean au fost transportați la Penitenciarul Botoșani.
