La 03.12.2021, la ora 12.45, la sediul Poliţiei Municipiului Suceava s-a prezentat Nicolae P., din municipiul Suceava, care a declarat faptul că fosta concubină i-a sustras 2 telefoane mobile.
Nicolae P. locuieşte, fără forme legale, în municipiul Suceava. În perioada iulie-noiembrie 2021, a avut o relaţie cu Maria B., ocazie cu care a găzduit-o pe aceasta la domiciliul său, pentru diferite intervale de timp.
Din cursul lunii noiembrie 2021, relaţia dintre cei doi s-a degradat, însă Nicolae P. a continuat să o găzduiască periodic pe sus-numita la domiciliul său. Astfel, la data de 17.11.2021, Maria B. i-a sustras sus-numitului din locuinţă, un telefon mobil marca Samsung, pe care a promis ulterior că o să i-l restituie.
În data de 26.11.2021, Maria B. a revenit la domiciliul lui Nicolae P., unde după ce a preparat mâncare şi a consumat băuturi alcoolice, în timp ce acesta dormea, i-a sustras telefonul mobil marca Alcatel, după care a părăsit locuinţa fără să îl anunţe.
În cauză s-a întocmit dosar penal, cercetările urmând a fi continuate, sub aspectul săvârşirii a două infracţiuni de „furt”.