More
    Istoria Jandarmeriei Tipografie Suceava Facos Suceava
    Istoria Jandarmeriei Tipografie Suceava Facos Suceava
    Ritmic Suceava

    Un sucevean a obținut un ordin de protecție provizoriu împotriva nepotului său care și-a făcut un obicei din a-l amenința cu moartea

    Un conflict familial izbucnit în dimineața zilei de 3 iulie 2025 în municipiul Suceava a necesitat intervenția urgentă a Poliției, după ce un bărbat a reclamat că a fost amenințat cu moartea chiar de către nepotul său. Incidentul a avut loc în jurul orei 07.35, în curtea unei locuințe situate pe raza municipiului.

    Sesizarea a fost făcută prin intermediul numărului unic de urgență 112 de către Radu U., care a solicitat sprijinul autorităților în urma unui conflict verbal degenerat într-un scandal. La fața locului s-a deplasat o echipă operativă din cadrul Biroului de Ordine Publică al Poliției Municipiului Suceava.

    În urma primelor cercetări, polițiștii au stabilit că între cele două persoane exista un istoric de tensiuni și dispute. Pe fondul unor conflicte mai vechi, Relu U., nepotul reclamantului, ar fi provocat scandal în curtea imobilului și i-ar fi adresat acestuia amenințări explicite cu acte de violență, inclusiv cu moartea.

    Având în vedere gravitatea aspectelor reclamate, polițiștii au întocmit formularul de evaluare a riscului, iar rezultatul a indicat un pericol iminent asupra vieții și integrității fizice a persoanei vătămate. Ca măsură de protecție imediată, a fost emis un ordin de protecție provizoriu, valabil pentru o perioadă de cinci zile.

    Pe numele lui Relu U. a fost întocmit dosar penal, fiind începută urmărirea penală sub aspectul comiterii infracțiunii de „amenințare”. Cercetările sunt continuate de către lucrătorii Compartimentului Proximitate din cadrul Biroului de Ordine Publică al Poliției Municipiului Suceava.

    Articole recente

    Adapost Caini Suceava SAVCOM Suceava Facos Suceava BMT Consultanta Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava

    Related articles