More
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava

    Un sucevean a fost diagnosticat pozitiv cu coronavirus. La nivel național au fost înregistrate 2.280 de noi cazuri de îmbolnăvire și 63 de decese

    Până astăzi, 8 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 830.563 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    761.631 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.280 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba16068442,30
    2.Arad17916212,11
    3.Argeș21586390,99
    4.Bacău20920441,21
    5.Bihor22020431,69
    6.Bistrița-Năsăud9047161,15
    7.Botoșani1126751,25
    8.Brașov33468363,23
    9.Brăila10048131,09
    10.Buzău9765230,70
    11.Caraș-Severin854681,06
    12.Călărași7810110,85
    13.Cluj418411033,39
    14.Constanța32975581,91
    15.Covasna6080120,90
    16.Dâmbovița18295111,62
    17.Dolj20369291,75
    18.Galați20936491,31
    19.Giurgiu8239531,88
    20.Gorj7339182,11
    21.Harghita638460,87
    22.Hunedoara16430112,80
    23.Ialomița842191,11
    24.Iași34538541,43
    25.Ilfov32585683,61
    26.Maramureș17644402,80
    27.Mehedinți6257161,16
    28.Mureș18342390,96
    29.Neamț14529311,40
    30.Olt11708221,16
    31.Prahova27744330,84
    32.Satu Mare1029112,12
    33.Sălaj839242,49
    34.Sibiu20608351,88
    35.Suceava2144911,08
    36.Teleorman10207141,40
    37.Timiș415912325,43
    38.Tulcea6579110,95
    39.Vaslui13334101,13
    40.Vâlcea12418341,87
    41.Vrancea8488140,94
    42.Mun. București1346656433,04
    43.Cazuri noi nealocate pe județe3424*316 
     TOTAL830.5632.280 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 302 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA5
    2ARAD15
    3ARGEŞ13
    4BACĂU18
    5BIHOR2
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
    7BOTOŞANI6
    8BRĂILA 
    9BRAŞOV2
    10BUZĂU6
    11CĂLĂRAŞI1
    12CARAŞ-SEVERIN1
    13CLUJ16
    14CONSTANŢA6
    15COVASNA 
    16DÂMBOVIŢA15
    17DOLJ2
    18GALAŢI6
    19GIURGIU1
    20GORJ18
    21HARGHITA3
    22HUNEDOARA4
    23IALOMIŢA2
    24IAŞI12
    25ILFOV16
    26MARAMUREŞ8
    27MEHEDINŢI1
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI36
    29MUREŞ11
    30NEAMŢ 
    31OLT8
    32PRAHOVA1
    33SĂLAJ 
    34SATU MARE5
    35SIBIU1
    36SUCEAVA8
    37TELEORMAN2
    38TIMIŞ27
    39TULCEA 
    40VÂLCEA14
    41VASLUI1
    42VRANCEA9
     TOTAL302

    Până astăzi, 20.963 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 07.03.2021 (10:00) – 08.03.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (31 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea și București.

    Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 decese la categoria de peste 80 de ani.

    62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.825. Dintre acestea, 1.098 sunt internate la ATI. 

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.179.281 de teste RT-PCR și 359.429 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.207 teste RT-PCR (5.414 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.793 la cerere) și 3.233 de teste rapide antigenice.

    Articole recente

    Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Euro Fratello Euro Fratello

    Related articles