Un bărbat a ajuns la spital după ce a provocat un accident rutier pe DJ 155A, în comuna Râșca, în timp ce conducea sub influența alcoolului.
Accidentul s-a produs în noaptea de 21 spre 22 iunie 2026, în jurul orei 23.50. Potrivit cercetărilor polițiștilor, Ilie C. conducea un autoturism Ford din direcția Slătioara către Bogdănești, iar într-o curbă la stânga a pierdut controlul asupra direcției de deplasare.
Autoturismul a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu un Volkswagen Polo care era staționat regulamentar în afara drumului. În urma impactului, mașina condusă de acesta a fost proiectată într-un stâlp de electricitate aparținând Delgaz Grid, iar autoturismul lovit a fost împins în gardul unei locuințe.
În urma accidentului, șoferul a suferit leziuni și a fost transportat la Spitalul Municipal Fălticeni, unde medicii au stabilit diagnosticul de excoriații la nivelul scalpului, în zona temporo-parietală dreaptă.
Testarea cu aparatul etilotest a indicat o alcoolemie de 0,73 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, la spital i-au fost recoltate două probe biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei.
La fața locului a intervenit și un echipaj al Delgaz Grid pentru verificarea stâlpului avariat.
Polițiștii au deschis un dosar penal și continuă cercetările pentru săvârșirea infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
