More
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava

    Un nou record de cazuri de coronavirus la nivel național: 9.714. Județul Suceava a depășit pragul de 10.000 de îmbolnăviri

    Până astăzi, 5 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 276.802 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    191.085 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.714 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba59192184,96
    2.Arad62321863,91
    3.Argeș78192131,93
    4.Bacău89571832,13
    5.Bihor77972794,77
    6.Bistrița-Năsăud32681763,06
    7.Botoșani37571142,32
    8.Brașov106183232,88
    9.Brăila3666901,51
    10.Buzău4261991,56
    11.Caraș-Severin2926842,12
    12.Călărași1937601,42
    13.Cluj110185345,33
    14.Constanța68602792,53
    15.Covasna2468762,92
    16.Dâmbovița72551832,72
    17.Dolj76362633,32
    18.Galați6770901,59
    19.Giurgiu2121451,78
    20.Gorj3217431,66
    21.Harghita3389812,8
    22.Hunedoara47811532,56
    23.Ialomița24341011,76
    24.Iași120563942,19
    25.Ilfov70402782,25
    26.Maramureș52331703,34
    27.Mehedinți2358291,6
    28.Mureș63283433,86
    29.Neamț67561342,36
    30.Olt4019901,39
    31.Prahova107183961,97
    32.Satu Mare22271562,08
    33.Sălaj35001585,77
    34.Sibiu64663404,43
    35.Suceava100721681,97
    36.Teleorman35531002,38
    37.Timiș110105515,48
    38.Tulcea1652461,03
    39.Vaslui54461081,86
    40.Vâlcea56432673,02
    41.Vrancea3686441,14
    42.Mun. București4024810844,45
    43.Cazuri noi nealocate pe județe3685*985 
     TOTAL276.8029.714 

    *Aplicația de colectare a datelor, gestionată de Ministerul Sănătății, se află momentan în procedură de actualizare. Cazurile nealocate unui județ vor fi repartizate în zilele următoare pe județe.

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.039 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA9
    2ARAD28
    3ARGEŞ55
    4BACĂU23
    5BIHOR44
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD30
    7BOTOŞANI9
    8BRĂILA9
    9BRAŞOV21
    10BUZĂU22
    11CĂLĂRAŞI4
    12CARAŞ-SEVERIN13
    13CLUJ118
    14CONSTANŢA48
    15COVASNA32
    16DÂMBOVIŢA27
    17DOLJ35
    18GALAŢI17
    19GIURGIU10
    20GORJ27
    21HARGHITA11
    22HUNEDOARA50
    23IALOMIŢA11
    24IAŞI251
    25ILFOV89
    26MARAMUREŞ70
    27MEHEDINŢI36
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI324
    29MUREŞ55
    30NEAMŢ29
    31OLT18
    32PRAHOVA27
    33SĂLAJ7
    34SATU MARE7
    35SIBIU95
    36SUCEAVA33
    37TELEORMAN17
    38TIMIŞ205
    39TULCEA11
    40VÂLCEA76
    41VASLUI25
    42VRANCEA11
     TOTAL2039

    Până astăzi, 7.540 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 04.11.2020 (10:00) – 05.11.2020 (10:00) au fost raportate 121 decese (68 bărbați și 53 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

    Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

    112 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.061. Dintre acestea, 1.014 sunt internate la ATI. 

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.379.609 teste. Dintre acestea, 37.685 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.622 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 16.063 la cerere.

    De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 57  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 5 noiembrie.

    Articole recente

    Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Euro Fratello

    Related articles