La 21.10.2020, ora 02.13, Poliția Orașului Salcea a fost sesizată prin 112 despre faptul că într-o curbă din localitatea Plopeni, un autoturism a ieșit în afara părții carosabile, iar conducătorul auto necesită ajutor medical.
Cu ocazia deplasării la fața locului a fost identificat autoturismul marca Renault în șanțul de pe marginea DN 29, aferent benzii de circulație Botoșani – Suceava, iar lângă autoturism a fost identificat conducătorul acestuia, un bărbat, de 30 ani, domiciliat în municipiul Botoșani.
Cu ocazia sosirii ambulanței și echipajului de descarcerare din cadrul ISU Suceava la fața locului, numitul Argatu Ionel a refuzat transportarea la Secția UPU a Spitalului Județean Suceava, suferind doar leziuni superficiale.
Fiind testat cu aparatul etilotest, a rezultat o alcoolemie de 0,73 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
În cauză, a fost întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe”.
