În seara zilei de 4 februarie 2022, activiștii de mediu coodonați de Daniel Bodnar au sunat la 112 și au anunțat că un transport ilegal de lemne se îndreaptă dinspre direcția Oglinzi, județul Neamț, spre comuna Boroaia.
Polițiștii au oprit camionul cu lemne și l-au dus la Ocolul Silvic Fălticeni. În urma inventarierii materialului lemnos a rezultat cantitatea totală de 48,8 mc de lemne, cu un plus de 8,3 mc față de ceea ce era trecut în avizul de însoțire al mărfii.
Cantitatea de lemne aflată în plus, în valoare de aproximativ 2.000 de lei, a fost predată în custodia Ocolului Silvic Fălticeni.
Polițiștii au dat două amenzi în valoare de 11.000 de lei și au reținut plăcuțele de înmatriculare ale ansamblului, în timp ce reprezentanții ISCTR Suceava au aplicat o amendă de 6.000 de lei deoarece șoferul a refuzat să cântărească vehiculul, vizibil supraîncărcat.




