La 19.07.2021, în jurul orei 13.40, Ioan Duceac, de 22 de ani, din comuna Frumosu, a condus autoturismul BMW pe DN 17, având direcţia de deplasare dinspre localitatea Ilișești spre localitatea Stroiești. Din cauza nepăstrării unei distanțe regulamentare în mers față de autoturismul Ford care circula în fața sa și care redusese viteza pentru a efectua virajul la stânga pentru a pătrunde pe un drum sătesc neclasificat, a intrat în coliziune față în spate cu acesta.
Din impact, autoturismul Ford a fost proiectat în șanțul de pe partea stângă a drumului național, răsturnându-se pe cupolă. Autovehiculul Ford era condus de către Laura Pricop, de 34 de ani, din orașul Gura Humorului.
În urma impactului a rezultat avarierea celor două autoturisme şi rănirea ușoară a conducătorului autoturismului BMW, Ioan Duceac și a Anei Moroșanu, de 18 ani, din orașul Frasin, pasageră pe locul din dreapta față în autoturismul BMW.
La faţa locului, cei doi conducători auto au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative. Ulterior, acestora li s-au prelevat mostre de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei la Spitalul Judeţean Suceava – Unitatea de Primiri Urgenţe.
Victimele au fost transportate la Spitalul Judeţean Suceava cu autovehiculele de ambulanţă,iar aceștia nu au rămas internați în spital.
În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală pentru comiterea infracţiunii de „vătămare corporală din culpă”.






