FOTO Ilustrativ

Până astăzi, 27 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.551 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.047.388 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 175 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128610,02
2.Arad2369920,04
3.Argeș2749240,02
4.Bacău2612330,03
5.Bihor2929520,01
6.Bistrița-Năsăud1190340,05
7.Botoșani1420410,02
8.Brașov4370020,01
9.Brăila1330740,01
10.Buzău1259800,03
11.Caraș-Severin1149500,01
12.Călărași1007320,02
13.Cluj57698100,07
14.Constanța4301840,04
15.Covasna855900
16.Dâmbovița2252020,02
17.Dolj2673540,03
18.Galați2767800,02
19.Giurgiu1103600,01
20.Gorj922310,01
21.Harghita829500,02
22.Hunedoara2290510,04
23.Ialomița1080200,02
24.Iași42526120,05
25.Ilfov45237170,12
26.Maramureș2044630,04
27.Mehedinți834310
28.Mureș2399200,01
29.Neamț1900100,02
30.Olt1463810,01
31.Prahova3550340,03
32.Satu Mare1305560,08
33.Sălaj1095500,02
34.Sibiu2652930,03
35.Suceava2424720,02
36.Teleorman1374250,04
37.Timiș5443690,06
38.Tulcea844910,02
39.Vaslui1600800,02
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069810,01
42.Mun. București184028570,08
43.Cazuri noi nealocate pe județe    619*6 
 TOTAL1.082.551175 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 40 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ0
14CONSTANŢA3
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ3
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI6
29MUREŞ1
30NEAMŢ1
31OLT1
32PRAHOVA4
33SĂLAJ1
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN1
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total40

Până astăzi, 34.273 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.07.2021 (10:00) – 27.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (2 bărbați și 1 femeie), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Iași, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani și 2  la categoria de vârstă 70-79 ani.

Un deces este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introdus în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna iulie 2021, în județul Vâlcea.

Toate decesele sunt ale unor pacienți care au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 337. Dintre acestea, 43 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.641.510 teste RT-PCR și 1.781.794 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.544 de teste RT-PCR (5.998 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.544 la cerere) și 16.778 de teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here