Tipografie Suceava Facos Suceava USV
Ritmic Suceava

Directorul Colegiului Național „Mihai Eminescu”, Renato Tronciu, a murit noaptea trecută, după ce s-a infectat cu Covid 19

Un renumit colegiu sucevean plânge pierderea unui om, a unui dascăl, a unui coleg. Este vorba despre colectivul Colegiului Național „Mihai Eminescu” Suceava, care plânge moartea directorului Renato Tronciu. Acesta s-a stins noaptea trecută, pe un pat din secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean.

Directorul Colegiului Național „Mihai Eminescu” a fost diagnosticat pozitiv cu Covid 19 încă de la începutul anului școlar, iar de atunci a urmat tratament la spitalul sucevean. În ultima perioada, starea sa de sănătate s-a deteriorat și a fost mutat din secția de Boli Infecțioase, în secția ATI, dar din nefericire, medicii nu au mai putut face nimic, iar noaptea trecută acesta a pierdut lupta cu Coronavirus.

Fostul director Renato Tronciu avea 54 de ani și conform declarațiilor medicilor, avea boli asociate, afecțiuni care l-au împiedicat să lupte cu virusul.

„Renato a fost unul dintre cei mai iubiți profesori ai școlii. În toamna lui 1982, când am început liceul, el era deja vedetă. Înalt, frumos, sportiv, extrem de sensibil și de inteligent. Extrem de agreabil și de sufletist. Genial în unele situații. Deşi accesibil, jovial, pus mereu pe şotii, Renato nu cădea în superficialitate. Glumele sale, oricât de pline de haz sau de sarcasm, nu picau în trivial sau în umor ieftin. Râdeam mult. Era un spectacol viu de erudiţie şi inteligenţă, cânta la pian la fel de ușor cum rezolva probleme la matematică. Avea formație de învățător și se mândrea cu asta. A rămas un învățător toată viața și  datorită disponibilităţii sale. O disponibilitate explicabilă şi prin faptul că provenea dintr-o familie de intelectuali, a crescut în casă cu lectură și muzică clasică, a evoluat de copil  în școala pe care a condus-o apoi atâția ani. Atât de mult iubea această școală, încât uneori era prilej de ironii din partea mea și a Ancăi. Îl asiguram că va avea parte de un soclu lângă bustul lui Eminescu din hol…”, așa l-a caracterizat cu tristețe profesoara Gabriela Cazac, director adjunct al Colegiului Național „Mihai Eminescu”.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace!

Articole recente

Adapost Caini Suceava SAVCOM Suceava Facos Suceava BMT Consultanta Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava

Related articles