Vasile Iliuț, primarul orașului Vicovu de Sus, a anunțat că în localitate au venit studenți urbaniști – peisagiști de la Facultatea de Urbanism din cadrul Universității de Arhitectură și Urbanism „Ioan Mincu” din București pentru a dezvolta diferite idei și proiecte utile dezvoltării sustenabile a orașului.
„Avem deosebita plăcere de a fi gazde, zilele acestea, studenților urbaniști-peisagiști de la Facultatea de Urbanism – Universitatea de Arhitectură și Urbanism «Ion Mincu» București. În perioada 14 – 19 iulie 2023 studenții urbaniști – peisagiști vor desfășura diferite activități didactice în contextul actualizării documentației de urbanism PUG orașul Vicovu de Sus. Vor efectua vizite pe teren, analize și dezbateri pe diferite tematici pentru ca la finalul activității de practică să dezvolte diferite idei și proiecte utile dezvoltării sustenabile pentru orașul nostru. Le urăm succes și SPOR în activitatea lor!”, a transmis primarul Vasile Iliuț.





