La data de 26 mai 2023, la ora 13.44, Gheorghe C., din comuna Râșca, a anunțat prin 112 faptul că autoturismul său Ford a luat foc în centrul localității.
La fața locului au intervenit pompierii de la ISU Bucovina Suceava – Detașamentul Fălticeni care au stins flăcările înainte ca acestea să se extindă și la alte proprietăți.
Din nefericire, vehiculul a ars în întregime. Focul a pornit de la sistemul de frânare.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru distrugere din culpă.
