Ion Lungu, primarul municipiului Suceava, a anunțat că blocurile reabilitate în zona centrală prin PNRR vor avea fațadele verzi, așa s-a stabilit în Comisia de Estetică în Urbanism din cadrul municipalității sucevene.
„S-a întâlnit Comisia de Estetică în Urbanism, cu privire la Reabilitarea prin eficiența energetică a blocurilor din zona centrală, prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Comisia s-a pronunțat cu privire la cromatica și estetica clădirilor, la o tratare unitară și coerentă a fațadelor ce urmează a fi reabilitate. Ne dorim foarte mult să realizăm fațade verzi din plante naturale, chiar dacă municipalitatea va contribui cu sume suplimentare la cheltuielile neeligibile a proiectului. Pe data de 17 mai 2023, vom stabili soluția finală. Doamne ajută”, a declarat primarul Ion Lungu.




