La data de 7 februarie 2022, în jurul orei 21.00, polițiștii, în timp ce patrulau pe raza satului Argel, comuna Moldovița, au observat un autoturism Audi care circula pe DJ 176, având o viteză de deplasare redusă.
Agenții au făcut semn de oprire, folosind semnalele acustice și luminoase, ale autospecialei de poliție, șoferul conformându-se.
La volanul mașinii se afla Vasilică T., de 44 de ani, din comuna Moldovița.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,85 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care i-au fost recoltate probe biologe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Pe numele lui a fost întocmit un dosar penal.
