Deputatul PNL de Suceava Ioan Balan a transmis un mesaj prin care dezaprobă manifestările violente ale parlamentarilor AUR.
„Resping cu toată energia orice formă de agresivitate exprimată în spațiul public din România. Dezaprob în mod profund manifestările violente ale parlamentarilor AUR, acțiuni bine orchestrate, care te duc cu gândul la cea mai întunecată parte din istoria noastră ca națiune. Violențele verbale și fizice de care dau dovadă în mod constant parlamentarii AUR reprezintă o pată pe obrazul democrației și libertății câștigate în decembrie 1989. Niciodată și în niciun stat din lume violența fizică sau verbală nu a adus beneficii în viețile oamenilor, ci doar nenorociri. Îmi exprim speranța ca cetățenii români să sancționeze deosebit de dur violența membrilor AUR, care, în lipsă de soluții la problemele românilor, promovează zilnic agresiunile fizice și verbale, nu numai în Parlament, ci în toate acțiunile lor”, a declarat deputatul Ioan Balan.
