La 28.07.2021, la ora 17.18, lucrătorii SPR 5 Dărmănești au fost sesizați prin 112 de către Mihai G. despre faptul că Viorel L., de 60 de ani, din comuna Pătrăuți a fost găsit spânzurat.
La fața locului a fost identificată Elena L., de 79 ani, mama susnumitului, persoana care l-a găsit pe Viorel L. spânzurat în șopronul locuinței cu o funie. Susnumita, împreună un vecin a procedat la tăierea sforii din jurul gâtului fiului ei cu ajutorul unei foarfeci, după care a solicitat sprijin. Echipajul medical aparținând SMURD Suceava i-a acordat primul ajutor persoanei spânzurate, declarând decesul acestuia la ora 18.31.
A fost examinat cadavrul lui Viorel L. ocazie cu care s-a constatat că nu prezenta alte urme de violență și nu sunt suspiciuni cu privire la decesul acestuia.
Cadavrul a fost transportat la morga Spitalului Județean Suceava în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cauzei decesului.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „ucidere din culpă”.
