More
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava

    55 de suceveni au fost diagnosticați pozitiv cu coronavirus. La nivel național au fost înregistrate 5.498 de noi cazuri de îmbolnăvire și 154 de decese

    Până astăzi, 3 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 970.224 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

    867.663 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.498 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba186821303,76
    2.Arad210081293,65
    3.Argeș242371122,55
    4.Bacău236751402,20
    5.Bihor254601402,95
    6.Bistrița-Năsăud10461802,48
    7.Botoșani12927692,06
    8.Brașov396412795,05
    9.Brăila11787733,01
    10.Buzău11051721,63
    11.Caraș-Severin9665511,96
    12.Călărași9056372,50
    13.Cluj503095706,44
    14.Constanța388242344,33
    15.Covasna7152342,76
    16.Dâmbovița20897842,70
    17.Dolj240261372,91
    18.Galați244541693,14
    19.Giurgiu9906543,42
    20.Gorj8694461,75
    21.Harghita7143281,26
    22.Hunedoara202881404,63
    23.Ialomița9690482,64
    24.Iași390831372,48
    25.Ilfov403862329,08
    26.Maramureș19474451,54
    27.Mehedinți7368562,15
    28.Mureș208361062,46
    29.Neamț16759912,20
    30.Olt13153561,94
    31.Prahova307871662,33
    32.Satu Mare11977382,08
    33.Sălaj9833462,96
    34.Sibiu235581173,50
    35.Suceava22990550,98
    36.Teleorman11974782,74
    37.Timiș497382335,37
    38.Tulcea7496352,42
    39.Vaslui14822551,57
    40.Vâlcea14622963,02
    41.Vrancea9497371,32
    42.Mun. București16254610237,01
    43.Cazuri noi nealocate pe județe4292*-60 
     TOTAL970.2245.498 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.364 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA27
    2ARAD12
    3ARGEŞ36
    4BACĂU25
    5BIHOR8
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
    7BOTOŞANI22
    8BRĂILA7
    9BRAŞOV36
    10BUZĂU25
    11CĂLĂRAŞI9
    12CARAŞ-SEVERIN11
    13CLUJ33
    14CONSTANŢA162
    15COVASNA25
    16DÂMBOVIŢA16
    17DOLJ12
    18GALAŢI70
    19GIURGIU17
    20GORJ24
    21HARGHITA6
    22HUNEDOARA49
    23IALOMIŢA15
    24IAŞI75
    25ILFOV58
    26MARAMUREŞ9
    27MEHEDINŢI7
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI180
    29MUREŞ45
    30NEAMŢ26
    31OLT21
    32PRAHOVA37
    33SĂLAJ17
    34SATU MARE29
    35SIBIU14
    36SUCEAVA21
    37TELEORMAN45
    38TIMIŞ57
    39TULCEA15
    40VÂLCEA32
    41VASLUI9
    42VRANCEA12
     TOTAL1364

    Până astăzi, 23.973 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 02.04.2021 (10:00) – 03.04.2021 (10:00) au fost raportate 154 de decese (79 bărbați și 75 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov,  Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

    Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

    148 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.409. Dintre acestea, 1.448 sunt internate la ATI. 

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.800.572 de teste RT-PCR și 636.855 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.709 teste RT-PCR (14.218 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.491 la cerere) și 10.634 de teste rapide antigenice.

    Articole recente

    Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Euro Fratello

    Related articles