FOTO Ilustrativ
Ritmic Suceava

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 8.600 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 261 mai puțin decât în ziua anterioară. 506 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.9051041,52
2.Arad44.0241732,20
3.Argeș47.4131111,06
4.Bacău43.1262171,72
5.Bihor53.3243252,74
6.Bistrița-Năsăud20.4321641,83
7.Botoșani23.7381441,18
8.Brașov70.0603652,96
9.Brăila23.453440,83
10.Buzău25.0091080,78
11.Caraș-Severin19.725521,13
12.Călărași18.023360,52
13.Cluj93.7366334,46
14.Constanța71.9873472,29
15.Covasna13.558420,92
16.Dâmbovița37.4161211,10
17.Dolj46.0941050,77
18.Galați45.1931031,09
19.Giurgiu20.236520,73
20.Gorj15.512360,43
21.Harghita14.9491221,65
22.Hunedoara37.4631612,03
23.Ialomița19.905410,93
24.Iași74.0822661,30
25.Ilfov79.0302632,88
26.Maramureș33.2052752,03
27.Mehedinți15.986210,46
28.Mureș41.1911421,28
29.Neamț32.6991691,60
30.Olt26.562610,51
31.Prahova65.0982381,28
32.Satu Mare22.1092002,31
33.Sălaj18.4171131,38
34.Sibiu44.7842122,39
35.Suceava42.0315393,34
36.Teleorman25.341420,50
37.Timiș91.3935143,03
38.Tulcea14.248571,03
39.Vaslui27.359720,58
40.Vâlcea27.277691,01
41.Vrancea18.382760,86
42.Mun. București318.89413543,32
43.Din străinătate**3.290121 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    5.443*190 
 TOTAL1.866.1028.600 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

În total, până astăzi, 12 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.866.102 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 15.965 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.765.175 de pacienți au fost declarați vindecați. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 719 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD8
3ARGEŞ15
4BACĂU23
5BIHOR16
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI5
8BRĂILA2
9BRAŞOV27
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ38
14CONSTANŢA23
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ17
18GALAŢI8
19GIURGIU5
20GORJ3
21HARGHITA8
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA4
24IAŞI27
25ILFOV51
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI178
29MUREŞ21
30NEAMŢ6
31OLT1
32PRAHOVA17
33SĂLAJ3
34SATU MARE9
35SIBIU10
36SUCEAVA42
37TELEORMAN6
38TIMIŞ50
39TULCEA5
40VÂLCEA6
41VASLUI17
42VRANCEA5
 Total719

Până astăzi, 59.114 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.01.2022 (10:00) – 12.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 44 de decese (26 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Hunedoara, Iași, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Timiș, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 44 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 44 de pacienți decedați, 38 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Cei 6 pacienți vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Pacienții vaccinați care au decedat  prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.063, cu 40 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 417 persoane, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 417 pacienți internați la ATI, 33 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 166 sunt minori, 160 fiind internați în secții, cu 5 mai puțin decât în ziua anterioară și 6 la ATI, cu 2 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.247.606 teste RT-PCR și 6.438.153 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.636 teste RT-PCR (10.995 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.641 la cerere) și 41.041 teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here