More
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava

    441 de suceveni au fost diagnosticați pozitiv cu coronavirus. La nivel național au fost înregistrate 40.018 noi cazuri de îmbolnăvire și 97 de decese

    În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 40.018 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 19.887 mai mult decât în ziua anterioară. 4.123 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

    Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba41.49236914,12
    2.Arad52.93791413,91
    3.Argeș54.87356710,50
    4.Bacău52.76962210,01
    5.Bihor67.614132017,39
    6.Bistrița-Năsăud24.52417210,10
    7.Botoșani30.45952811,26
    8.Brașov84.950120017,87
    9.Brăila25.4511724,64
    10.Buzău29.7303108,29
    11.Caraș-Severin22.9953127,93
    12.Călărași20.4152596,29
    13.Cluj115.434163823,58
    14.Constanța87.960128717,10
    15.Covasna15.1211905,91
    16.Dâmbovița42.8597227,41
    17.Dolj53.2359148,45
    18.Galați51.4713707,64
    19.Giurgiu22.1961046,17
    20.Gorj17.7262914,78
    21.Harghita18.7433438,63
    22.Hunedoara44.26927512,28
    23.Ialomița21.7832274,98
    24.Iași88.449103510,57
    25.Ilfov90.43475518,07
    26.Maramureș43.01575614,70
    27.Mehedinți17.5212373,85
    28.Mureș48.7026169,82
    29.Neamț40.08262610,12
    30.Olt29.1062204,97
    31.Prahova74.0485349,02
    32.Satu Mare27.56210510,99
    33.Sălaj22.56630812,91
    34.Sibiu55.05256116,83
    35.Suceava52.3564419,81
    36.Teleorman27.5012484,46
    37.Timiș115.713186724,04
    38.Tulcea17.25117010,82
    39.Vaslui30.8703794,82
    40.Vâlcea30.9294858,37
    41.Vrancea21.5182606,07
    42.Mun. București382.633567421,65
    43.Din străinătate**3.90710 
    44.Cazuri noi nealocate pe județe    38.322*11.625 
     TOTAL2.256.54340.018 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    **În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

    În total, până astăzi, 1 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.256.543 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 55.854 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

    1.919.254 de pacienți au fost declarați vindecați.

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.808 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA42
    2ARAD65
    3ARGEŞ40
    4BACĂU33
    5BIHOR22
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
    7BOTOŞANI15
    8BRĂILA15
    9BRAŞOV71
    10BUZĂU33
    11CĂLĂRAŞI13
    12CARAŞ-SEVERIN18
    13CLUJ67
    14CONSTANŢA100
    15COVASNA4
    16DÂMBOVIŢA18
    17DOLJ68
    18GALAŢI46
    19GIURGIU15
    20GORJ13
    21HARGHITA14
    22HUNEDOARA44
    23IALOMIŢA6
    24IAŞI99
    25ILFOV85
    26MARAMUREŞ28
    27MEHEDINŢI9
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI414
    29MUREŞ30
    30NEAMŢ28
    31OLT15
    32PRAHOVA42
    33SĂLAJ10
    34SATU MARE22
    35SIBIU34
    36SUCEAVA52
    37TELEORMAN27
    38TIMIŞ90
    39TULCEA14
    40VÂLCEA19
    41VASLUI10
    42VRANCEA9
     Total1.808

    Până astăzi, 60.122 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 31.01.2022 (10:00) – 01.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 97 de decese (56 bărbați și 41 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

    Dintre cele 97 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 la categoria de vârstă peste 80 ani.

    Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

    Din totalul de 97 de pacienți decedați, 75 au fost nevaccinați și 22 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 20-29 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.
    Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în luna ianuarie 2022, în județele Ialomița și Mureș.

    În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 9.981, cu 200 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 937 de persoane, cu 34 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 937 pacienți internați la ATI, 790 sunt nevaccinați.

    Din totalul pacienților internați, 823 sunt minori, 802 fiind internați în secții, cu 59 mai puțin decât în ziua anterioară și 21 la ATI, cu unul mai mult decât în ziua anterioară.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.828.441 de teste RT-PCR și 7.403.231 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 36.146 de teste RT-PCR (20.492 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.654 la cerere) și 86.494 de teste rapide antigenice.

    Articole recente

    Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Euro Fratello Euro Fratello

    Related articles