FOTO Ilustrativ
Ritmic Suceava

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 36.269 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 19.311 mai mult decât în ziua anterioară. 3.856 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba45.67837120,22
2.Arad58.324100020,21
3.Argeș61.753101617,66
4.Bacău55.77444110,12
5.Bihor72.81986819,55
6.Bistrița-Năsăud26.58115310,92
7.Botoșani32.55738411,62
8.Brașov90.831118222,04
9.Brăila27.0321008,20
10.Buzău33.61069313,27
11.Caraș-Severin25.04632611,30
12.Călărași22.0722739,88
13.Cluj128.432173229,26
14.Constanța97.061159423,40
15.Covasna16.3091988,50
16.Dâmbovița46.04654411,40
17.Dolj59.19160714,14
18.Galați55.28444310,60
19.Giurgiu23.82637210,16
20.Gorj19.1232367,61
21.Harghita19.9151968,82
22.Hunedoara48.57434516,93
23.Ialomița23.3082578,43
24.Iași95.644103613,98
25.Ilfov97.50496624,86
26.Maramureș46.11350514,54
27.Mehedinți18.8112857,02
28.Mureș53.22266013,89
29.Neamț42.30741110,12
30.Olt31.7963249,44
31.Prahova82.156134315,37
32.Satu Mare29.36618310,54
33.Sălaj24.03820114,48
34.Sibiu61.72153725,02
35.Suceava54.4742907,95
36.Teleorman29.0752257,29
37.Timiș127.335169829,41
38.Tulcea18.73723013,09
39.Vaslui32.6232406,78
40.Vâlcea34.62332514,34
41.Vrancea23.0281778,05
42.Mun. București427.535682534,29
43.Din străinătate**3.9605 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    31.834*6472 
 TOTAL2.455.04836.269 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

În total, până astăzi, 8 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.455.048 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 75.972 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.017.188 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.990 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA38
2ARAD56
3ARGEŞ54
4BACĂU29
5BIHOR24
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI21
8BRAŞOV65
9BRĂILA9
10BUZĂU61
11CARAŞ-SEVERIN20
12CĂLĂRAŞI10
13CLUJ54
14CONSTANŢA80
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA19
17DOLJ91
18GALAŢI38
19GIURGIU10
20GORJ24
21HARGHITA11
22HUNEDOARA57
23IALOMIŢA19
24IAŞI66
25ILFOV69
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI8
28        MUREŞ66
29NEAMŢ23
30OLT41
31PRAHOVA68
32SATU MARE11
33SĂLAJ6
34SIBIU47
35SUCEAVA42
36TELEORMAN36
37TIMIŞ143
38TULCEA6
39VASLUI27
40VÂLCEA19
41VRANCEA11
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI476
 TOTAL1.990

Până astăzi, 60.916 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.02.2022 (10:00) – 08.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 193 de decese (103 bărbați și 90 femei), dintre care 9 decese anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 193 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 la categoria 30-39 de ani, 2 la categoria 40-49 de ani, 9 la categoria 50-59 de ani, 41 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 78 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 60 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

188 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 193 de pacienți decedați, 154 au fost nevaccinați și 39  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. 38 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.
Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bihor, Brașov, Constanța, Mureș și Tulcea, în luna ianuarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 11.565, cu 319 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.123 de persoane, cu 21 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.123 pacienți internați la ATI, 967 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 843 sunt minori, 821 fiind internați în secții, cu 64 mai puțin decât în ziua anterioară și 22 la ATI, cu 4 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.033.606   teste RT-PCR și 7.813.718  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 33.285 de teste RT-PCR (19.684 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.601 la cerere) și 80.395 teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here