FOTO Ilustrativ

Până astăzi, 16 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.135.027 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.073.552 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.441 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21840390,76
2.Arad246141150,92
3.Argeș28197420,58
4.Bacău27593771,01
5.Bihor30082820,67
6.Bistrița-Năsăud13173821,93
7.Botoșani15044761,13
8.Brașov44728870,80
9.Brăila13641370,38
10.Buzău13021330,41
11.Caraș-Severin12115411,01
12.Călărași10792650,95
13.Cluj603081711,72
14.Constanța450332121,37
15.Covasna8678130,25
16.Dâmbovița23229530,63
17.Dolj282312021,23
18.Galați28794850,94
19.Giurgiu11613401,19
20.Gorj9637420,62
21.Harghita8543310,37
22.Hunedoara23623570,71
23.Ialomița11200220,72
24.Iași443351690,88
25.Ilfov474552462,14
26.Maramureș219731461,76
27.Mehedinți8719350,75
28.Mureș24584470,58
29.Neamț20073800,96
30.Olt15400771,00
31.Prahova369321140,94
32.Satu Mare146761072,79
33.Sălaj11377481,07
34.Sibiu27462720,96
35.Suceava262501561,33
36.Teleorman14632491,34
37.Timiș573162601,93
38.Tulcea8710160,55
39.Vaslui169011010,92
40.Vâlcea16967540,77
41.Vrancea11241450,82
42.Mun. București1922736041,93
43.Din străinătate**129121 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2731*290 
 TOTAL1.135.0274.441 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 463 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD10
3ARGEŞ3
4BACĂU24
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI7
8BRĂILA1
9BRAŞOV6
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ19
14CONSTANŢA14
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ25
18GALAŢI9
19GIURGIU8
20GORJ6
21HARGHITA5
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA12
24IAŞI15
25ILFOV18
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI73
29MUREŞ3
30NEAMŢ11
31OLT10
32PRAHOVA5
33SĂLAJ2
34SATU MARE23
35SIBIU7
36SUCEAVA30
37TELEORMAN17
38TIMIŞ21
39TULCEA3
40VÂLCEA10
41VASLUI7
42VRANCEA9
 Total      463

Până astăzi, 35.286 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.09.2021 (10:00) – 16.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 71 de decese (35 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Alba,  Bihor, Brașov, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 71 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 la categoria de vârstă peste 80 ani.

66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.271. Dintre acestea, 741 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 182 sunt minori, 170 fiind internați în secții și 12 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.335.522 de teste RT-PCR și 2.789.771 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.946 de teste RT-PCR (8.610 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.336 la cerere) și 24.450 de teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here