La 01.12.2021, la ora 09.05, o patrulă de siguranță publică din cadrul Secției nr. 3 de Poliție Rurală Marginea, a fost sesizată prin intermediul 112 de către Petru M., din comuna Volovăț, cu privire la faptul că bunicul său este dispărut de aproximativ trei zile de la domiciliu.
Filaret L., în vârstă de 65 de ani, locuia împreună cu soția sa Silvia L., la imobilul din comuna Volovăț.
Cu ocazia verificărilor efectuate, a rezultat că Filaret L. obișnuia să consume băuturi alcoolice și deseori devenea agresiv, motiv pentru care soția sa Silvia L. a plecat în Anglia la copiii lor. De asemenea din discuțiile purtate cu rudele sus-numitului, a mai reieșit faptul că după ce Filaret L. consuma băuturi alcoolice, menționa frecvent că dorește să se sinucidă.
În dimineața de 30.11.2021, în jurul orei 10.00, fiica acestuia, Silvia M., s-a deplasat la locuința tatălui său pentru a-i duce mâncare, moment în care a observat că ușa locuinței era deschisă. Întrucât a considerat că acesta nu se află în acel moment la domiciliu, i-a lăsat mâncarea pe masă și a revenit la acesta în dimineața de 01.12.2021.
Având în vedere faptul că nici de această dată nu l-a găsit pe tatăl său acasă, s-a deplasat la vecinii acestuia pentru a-l căuta.
Din primele verificări, reiese faptul că Filaret L. a fost văzut ultima dată la domiciliu în data de 27.11.2021, iar de atunci nu a mai fost observat de nimeni și nici nu a luat legătura cu vreo persoană.
Tot cu ocazia verificărilor efectuate, în imobilul lui Filaret L. nu au fost identificate urme de răvășire sau alte urme care să conducă la bănuiala că acesta a fost victima vreunei infracțiuni.
S-a procedat la căutarea lui Filaret L. în proximitatea locuinței, cât și pe raza comunei Volovăț, însă acesta nu a fost identificat.
De asemenea s-a solicitat sprijinul lucrătorilor silvici din cadrul Ocolului Silvic Solca, cât și a primarului comunei Volovăț, pentru constituirea unor de echipe, în vederea continuării de căutări.
Au fost efectuate verificări inclusiv la unitățile medicale de pe raza județului Suceava, însă a rezultat că acesta nu figurează internat.