În conferința de presă susținută astăzi, Ion Lungu, primarul municipiului Suceava, a anunțat că vor fi majorate taxele și impozitele locale.
„Niciodată nu am fost adeptul creșterii taxelor și impozitelor locale. În ultimii 10 ani la Primăria Suceava nu au crescut taxele și impozitele locale. Încercăm și de această dată soluții. Dacă la mijloacele de transport și terenuri să spunem că am putea să ne legăm doar cu indexarea la rata inflației, la celelalte categorii și ne referim la clădiri, atât la persoane fizice cât și juridice, la cele rezidențiale și nerezidențiale, vor fi creșteri. Sunt acești coeficienți minimi prevăzuți din lege la clădirile rezidențiale de minim 1%, la cele nerezidențiale 0,5% dar nu mai mici ca cele care sunt în vigoare. Având în vedere faptul că noi timp de 10 ani nu am majorat taxele și impozitele locale la primărie, fiind unele dintre cele mai mici din țară, această aliniere la pragul minim trebuie să o aprobăm. Ca atare în măsura în care se aplică legea așa, creșteri de taxe și impozitele locale în special la clădirile nerezidențiale la persoane juridice, dar și la cele fizice vor fi. Mai ales că acum se merge pe altă structură, pe vechimea clădirilor. În perioada 1971 – 2015, zona în care se află. Deci vor fi și cu 20, 40, 60, 80% din simulările pe care le-am făcut. Vor fi creșteri și aici spun din nou, noi ca primărie trebuie să aplicăm legea nu avem altă soluție. Dar nu are rost că panicăm lumea. Vom aplica și noi legea cum se aplică în toată țara. Pe de altă parte, discutând și cu alți primari din țară vin și ei cu justificarea lor. Toate prețurile au crescut și în primul rând la energie, la utilități și nu numai, la construcții și primăriile trebuie să aibă posibilitatea să supraviețuiască financiar”, a declarat primarul Ion Lungu.
