Ministrul Culturii Bogdan Gheorghiu a transmis un mesaj după moartea managerului de la Teatru „Matei Vișniec” din Suceava, Carmen Steiciuc, cea care a fost răpusă de coronavirus.
„Covid-19 continuă să facă victime și e extrem de dureros să tot pierdem ființele dragi. Astăzi a plecat dintre noi și Carmen Steiciuc, cea care a avut grijă de teatrul sucevean chiar de la înființarea sa. Teatrul <<Matei Vișniec>> este astăzi o mărturie a pasiunii sale și a implicării în lumea culturală suceveană. Poetă, director al revistei „Bucovina literară”, organizator al Festivalului Național de Poezie <<Nicolae Labiș>>, a fost licențiată a trei facultăți, urmând și un doctorat în teatrologie. Din păcate, drumul său s-a oprit prea repede, iar nouă ne mai rămâne doar să îi mulțumim pentru munca depusă și să îi păstrăm memoria vie. Drum lin, Carmen Steiciuc!”, a transmis ministrul Bogdan Gheorghiu.
