Primăria Horodniceni a fost amendată cu 25.000 de lei de către Garda de Mediu Suceava pentru că a incendiat vegetația uscată de pe marginea unui drum comunal. Beneficiarii ajutorului social din Horodniceni au primit dispoziție de la Primăria din localitate pentru a da foc la iarba uscată.
„Urmare a autosesizării cu privire la arderea de vegetație uscată, comisari din cadru GNM-CJ Suceava au constatat că pe ambele părți ale drumului comunal 93E, în zona numită Hara, pe teritoriul administrativ al comunei Horodniceni, din dispoziția conducerii Primăriei comunei Horodniceni, cetățeni beneficiari ai ajutorului social conform Legii nr. 416/2001 au incendiat vegetația ierboasă uscată. Acest fapt contravine prevederilor O.U.G. nr. 195/2005 privind protecția mediului, unde se prevede obligaţia proprietarilor şi deţinătorilor de terenuri cu titlu sau fără titlu, de a nu arde miriştile, stuful, tufărişurile sau vegetaţia ierboasă, fără acceptul autorităţii competente pentru protecţia mediului şi fără informarea în prealabil a serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă. Urmare a celor constatate UAT Comuna Horodniceni a fost sancționată cu amendă contravențională în cuantum de 25.000 de lei. Prin actele de control încheiate s-au stabilit măsuri ferme de prevenire a situației menționate”, au transmis reprezentanții Gărzii de Mediu Suceava.



