Seara zilei de sâmbătă, 6 septembrie 2025, s-a transformat într-un coșmar pentru o familie din Vatra Moldoviței. O adolescentă de doar 15 ani și-a pierdut viața după ce a fost lovită de un autoturism în timp ce mergea pe marginea drumului.
Accidentul s-a produs în jurul orei 21.40, pe drumul județean DJ 176, pe raza comunei Vatra Moldoviței. La volanul autoturismului marca BMW se afla Sebastian P., un tânăr de 22 de ani din aceeași localitate, care circula din direcția Frumosu către Moldovița. În timpul deplasării, acesta a acroșat un pieton care se deplasa în aceeași direcție, proiectându-l violent pe carosabil.
Victima a fost identificată ca fiind Adriana P., de 15 ani, din Vatra Moldoviței. Impactul i-a provocat tinerei multiple leziuni grave. Echipajele medicale ajunse la fața locului au încercat să o resusciteze, însă, în ciuda manevrelor de urgență, viața fetei nu a mai putut fi salvată.
Potrivit anchetatorilor, imediat după producerea accidentului, șoferul a modificat locul evenimentului rutier. Acesta și-a continuat deplasarea aproximativ 150 de metri, după care a revenit la locul tragediei, fiind ulterior identificat de polițiști. Autoturismul a fost descoperit pe celălalt sens de deplasare, orientat spre comuna Frumosu.
Sebastian P. a fost supus testării cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. De asemenea, verificarea cu aparatul DrugTest nu a indicat prezența niciunei substanțe interzise în organism. Totuși, tânărului i-au fost recoltate probe biologice de sânge pentru stabilirea exactă a alcoolemiei.
Polițiștii au deschis un dosar penal, iar tânărul este cercetat pentru ucidere din culpă, precum și pentru părăsirea locului accidentului ori modificarea urmelor acestuia. Ancheta continuă pentru stabilirea circumstanțelor exacte în care s-a produs tragedia.
