Un grav accident rutier produs în seara zilei de 28 mai 2025, pe raza orașului Dolhasca, s-a soldat cu rănirea a două persoane și cu deschiderea unui dosar penal care vizează mai multe infracțiuni, inclusiv părăsirea locului accidentului și inducerea în eroare a organelor judiciare. Incidentul a avut loc în jurul orei 20.00, pe DJ 208, în condiții de carosabil umed, iar cercetările au fost demarate de polițiștii municipiului Fălticeni în noaptea următoare, după ce victimele s-au prezentat la spital.
Potrivit datelor obținute în urma anchetei, Gheorghe B., în vârstă de 35 de ani, se afla la volanul unui autoturism marca Audi, deplasându-se dinspre Dolhasca spre Preutești. Într-o curbă la stânga, din cauza neadaptării vitezei la condițiile de drum, șoferul a pierdut controlul direcției, a lovit glisiera metalică de pe partea dreaptă, a acroșat un stâlp de beton al rețelei electrice și a proiectat vehiculul într-un BMW parcat regulamentar pe un podeț, în dreptul unui imobil.
În momentul impactului, în mașină se aflau două pasagere: Mihaela B., aflată pe locul din dreapta față, și Andra O., pe bancheta din spate. Imediat după accident, șoferul a părăsit locul faptei, fără a anunța autoritățile și fără încuviințarea organelor de cercetare penală.
În scurt timp, la fața locului a ajuns și Mădălina B., care a declarat verbal că ea ar fi condus autoturismul implicat în accident. Aceasta a fost testată cu etilotestul, rezultatul fiind negativ, iar polițiștii au inițiat procedurile pentru întocmirea documentației de tamponare.
Situația s-a complicat însă în momentul în care cele două pasagere din autoturism s-au prezentat în cursul nopții la CPU al Spitalului Municipal Fălticeni, acuzând leziuni suferite în urma accidentului. Andra O. a fost diagnosticată cu traumatism cranio-cerebral și traumatism la șoldul drept, fiind transferată la UPU Suceava pentru investigații suplimentare. Anamaria B. a suferit escoriații la coapsa dreaptă și un traumatism toracic.
Declarațiile verbale ale victimelor au confirmat faptul că Gheorghe B. se afla la volan în momentul accidentului, și nu Mădălina B., cum s-a încercat a se acredita inițial. În urma acestor dezvăluiri, polițiștii au deschis un dosar penal care cuprinde trei capete de acuzare: „vătămare corporală din culpă”, „părăsirea locului accidentului fără încuviințarea organelor de poliție” și „inducerea în eroare a organelor judiciare”.
Ancheta continuă sub coordonarea procurorilor, urmând a fi stabilite toate împrejurările în care s-a produs accidentul și responsabilitățile exacte ale persoanelor implicate.
