În această seară, mii de suceveni au luat parte la aprinderea luminilor din bradul de Crăciun de pe esplanada Casei de Cultură din centrul municipiului Suceava, precum și la iluminatul ornamental pentru sărbătorile de iarnă.
Ion Lungu, primarul municipiului Suceava, Gheorghe Flutur, președintele Consiliului Județean (CJ) Suceava, și deputații Ioan Balan și Bogdan Gheorghiu au fost prezenți la eveniment.
După aprinderea luminilor de Crăciun, în centrul municipiului Suceava a avut loc un concert susținut de Ansamblul Profesionist „Ciprian Porumbescu” din Suceava.
Târgul de Crăciun din centrul Sucevei va fi deschis până la data de 15 ianuarie 2023.






