Astăzi, Gheorghe Flutur, președintele Consiliului Județean (CJ) Suceava, a semnat contractul ce vizează modernizarea cu fonduri europene a drumului județean 175 de la punctul de trecere a frontierei Izvoarele Sucevei – Shepit (Ucraina).
Drumul, care are o lungime de trei kilometri, va fi modernizat cu fonduri europene în cadrul Programului Operațional Comun România – Ucraina 2014 – 2020 „Dezvoltarea infrastructurii de transport transfrontalier”, valoare proiectului ridicându-se la aproape 3,2 milioane de euro.
Semnarea contractului a avut loc la Căminul cultural din Izvoarele Sucevei, alături de Gheorghe Flutur aflându-se Irina Vasilciuc, administratorul public al județului Suceava, Mihail Mehno, primarul comunei Izvoarele Sucevei, și Tudor Zdrob, primarul comunei Fundu Moldovei.
Firma care se va ocupa de modernizarea drumului și-a luat angajamentul ca anul viitor, pe vremea aceasta, să se facă recepția lucrărilor.
„Este o zi istorică, într-un loc istoric. Suntem în punctul de frontieră de la Izvoarele Sucevei. Dincolo este Șipotele Sucevei, Shepit, din Ucraina. Suntem pe traseul pentru care astăzi am semnat modernizarea drumului care leagă România de Ucraina, prin acest punct. Mai avem trei kilometri de asfaltat aici până în punctul de frontieră și de construit un punct pentru administrarea frontierei. Este o investiție pe bani europeni, așteptată de mult și sunt convins că după ce se va deschide acest punct va fi o circulație intensă, pentru că și de o parte și de alta sunt oameni cunoscuți, sunt rude, sunt zone turistice minunate și în Putila aici aproape de graniță în Ucraina și la noi spre Fundu Moldovei și Câmpulung Moldovenesc. Trebuie spus că și partea ucraineană are un proiect în oglindă cu noi, tot pe bani europeni, tot pentru modernizarea drumului. Și deja și dumnealor au început modernizarea drumului. Am bucuria că cei de la firma de construcții ne-au anunțat că au intenția de a termina lucrările în mai puțin de un an. Deci poate la anul pe vremea asta să venim la recepția finală și sunt convins că și partea ucraineană, care a fost prezentă aici, tot atunci vor fi și ei gata ca să putem să fim funcționali. Este o veste bună. Și ce pot să mai spun aici? Când citim istoria ne gândim la Ciprian Porumbescu din Șipotele Sucevei. Și nu departe de aici este bisericuța unde s-a născut și a fost botezat”, a declarat Gheorghe Flutur.










