La data de 17 aprilie 2022, în jurul orei 17.55, un echipaj de poliție a oprit pentru control pe DN2, pe raza localității Siret, a oprit pentru control autoturismul Mercedes.
La volan se afla Sebastian M., din comuna Cândești, județul Botoșani, care a prezentat pentru control un permis de conducere care părea fals. Din verificările făcute în baza de date s-a stabilit că botoșăneanul nu are permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule, iar documentul prezentat este fals.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducere fără permis, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals.
