La data de 4 aprilie 2022, la ora 12.56, Maria G. a reclamat prin 112 că a fost bătută de soțul ei Costel G..
Din verificările făcute de polițiști a rezultat că, la data de 4 aprilie a.c., în jurul orei 12.50, în timp ce Maria G. se afla la domiciliul său din satul Poenari, oraș Dolhasca, împreună cu soțul său, Costel G., cu care s-a certat, iar bărbatul a lovit-o.
Femeia nu a suferit leziuni grave și nu a dorit emiterea unui ordin de protecție provizoriu pe numele soțului ei.
În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru violență în familie.
Tot la data de 4 aprilie a.c., la ora 22.10, Angelica G., din municipiul Fălticeni, a fost adusă cu o ambulanță la spitalul din localitate după ce a fost bătută de soț.
Din verificările făcute de polițiști a reieșit că, în cursul zilei de 4 aprilie a.c., pe la ora 16.00, în timp ce se afla la domiciliu, femeia a fost lovită cu pumnul în piept de soțul ei, Neculai G., care era în stare de ebrietate.
Femeia a precizat că de-a lungul timpului a mai fost bătută de soț dar nu l-a reclamat la Poliție. Chiar și așa, aceasta nu a fost de acord cu emiterea unui ordin de protecție provizoriu pe numele soțului agresiv.
Polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de violență în familie.
Tot noaptea trecută, la ora 21.40, Alina P. a sunat la 112 și a anunțat că a fost bătută de soțul ei, care face scandal.
La fața locului s-a deplasat un echipaj de poliție care a depistat-o pe apelantă, pe soțul acesteia, Cezar P., care era beat, precum și pe fiicele lor minore, în vârstă de 8 și 12 ani.
Din verificările făcute de polițiști a reieșit că bărbatul a distrus două scaune din casă și a lovit-o pe soția sa cu palma peste față. Aceasta s-a opus emiterii unui ordin de protecție împotriva soțului.
Și în acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru violență în familie.
