FOTO Ilustrativ

Până astăzi, 11 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.118.549 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.064.834 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.648 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21621320,44
2.Arad24295460,61
3.Argeș27991240,42
4.Bacău27178580,76
5.Bihor29787560,39
6.Bistrița-Năsăud12803641,53
7.Botoșani14695480,63
8.Brașov44432650,59
9.Brăila1351090,26
10.Buzău12898210,39
11.Caraș-Severin11940360,77
12.Călărași10611340,72
13.Cluj595931121,33
14.Constanța44451820,91
15.Covasna8626120,15
16.Dâmbovița23012280,44
17.Dolj27695750,87
18.Galați28465430,71
19.Giurgiu11450210,90
20.Gorj9480210,45
21.Harghita8452220,21
22.Hunedoara23412440,48
23.Ialomița11077150,50
24.Iași43730870,61
25.Ilfov46775641,61
26.Maramureș21411861,10
27.Mehedinți8579280,44
28.Mureș24389120,38
29.Neamț19809560,80
30.Olt15131390,71
31.Prahova36508820,66
32.Satu Mare14282952,12
33.Sălaj11224380,64
34.Sibiu27167320,80
35.Suceava25589810,92
36.Teleorman14381421,06
37.Timiș56366991,36
38.Tulcea8627110,41
39.Vaslui16559530,61
40.Vâlcea16787250,48
41.Vrancea11071240,64
42.Mun. București1901583691,37
43.Din străinătate**119922 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1333*335 
 TOTAL1.118.5492.648 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 261 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD3
3ARGEŞ7
4BACĂU6
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI3
8BRĂILA2
9BRAŞOV1
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ9
14CONSTANŢA12
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ15
18GALAŢI6
19GIURGIU6
20GORJ2
21HARGHITA5
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA1
24IAŞI8
25ILFOV8
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI42
29MUREŞ0
30NEAMŢ7
31OLT12
32PRAHOVA10
33SĂLAJ4
34SATU MARE12
35SIBIU5
36SUCEAVA12
37TELEORMAN9
38TIMIŞ9
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI2
42VRANCEA6
 Total    261

Până astăzi, 34.961 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.09.2021 (10:00) – 11.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 47 de decese (25 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brașov, Caraș-Severin, Călărași,  Constanța, Dâmbovița, Giurgiu, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Decesul înregistrat în județul Mehedinți este al unui pacient infectat în Albania.

Dintre cele 47 decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 15 la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 la categoria de vârstă peste 80 ani.

42 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.454. Dintre acestea, 581 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 116 sunt minori, 108 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.260.460 de teste RT-PCR și 2.674.138 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.652 de teste RT-PCR (5.932 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.720 la cerere) și 32.160 de teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here