More
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava

    660 de suceveni au fost diagnosticați pozitiv cu coronavirus. La nivel național au fost înregistrate 19.371 de noi cazuri de îmbolnăvire și 48 de decese

    În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.371 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 278 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.906 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

    Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba37.0483775,28
    2.Arad46.8864305,11
    3.Argeș49.3103993,32
    4.Bacău47.3536595,22
    5.Bihor58.7977648,24
    6.Bistrița-Năsăud22.3252206,78
    7.Botoșani26.5274804,97
    8.Brașov75.7928178,50
    9.Brăila23.996501,71
    10.Buzău26.4281982,83
    11.Caraș-Severin20.8171983,05
    12.Călărași18.6601031,88
    13.Cluj102.639150813,20
    14.Constanța77.2195266,81
    15.Covasna14.038742,29
    16.Dâmbovița39.0582433,02
    17.Dolj48.1013152,68
    18.Galați47.3473333,26
    19.Giurgiu20.862822,34
    20.Gorj16.113651,57
    21.Harghita16.6422604,79
    22.Hunedoara39.7801575,41
    23.Ialomița20.547522,36
    24.Iași79.0447814,22
    25.Ilfov83.7088369,66
    26.Maramureș37.5584417,69
    27.Mehedinți16.365681,12
    28.Mureș43.6662963,68
    29.Neamț35.7473575,05
    30.Olt27.2331031,43
    31.Prahova67.8464943,27
    32.Satu Mare24.6643037,02
    33.Sălaj20.0352175,65
    34.Sibiu47.8975586,66
    35.Suceava47.4686608,46
    36.Teleorman25.9981071,77
    37.Timiș100.952142010,91
    38.Tulcea15.222904,05
    39.Vaslui28.5551612,12
    40.Vâlcea28.4101863,03
    41.Vrancea19.4511392,67
    42.Mun. București338.44629488,77
    43.Din străinătate**3.72717 
    44.Cazuri noi nealocate pe județe    14.764*879 
     TOTAL2.003.04119.371 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    **În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

    În total, până astăzi, 22 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.003.041 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 29.809 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

    1.819.315 pacienți au fost declarați vindecați. 

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 897 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA10
    2ARAD13
    3ARGEŞ15
    4BACĂU28
    5BIHOR19
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
    7BOTOŞANI13
    8BRĂILA3
    9BRAŞOV39
    10BUZĂU9
    11CĂLĂRAŞI3
    12CARAŞ-SEVERIN13
    13CLUJ34
    14CONSTANŢA43
    15COVASNA3
    16DÂMBOVIŢA5
    17DOLJ18
    18GALAŢI13
    19GIURGIU6
    20GORJ6
    21HARGHITA9
    22HUNEDOARA30
    23IALOMIŢA5
    24IAŞI68
    25ILFOV57
    26MARAMUREŞ8
    27MEHEDINŢI1
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI169
    29MUREŞ17
    30NEAMŢ23
    31OLT12
    32PRAHOVA24
    33SĂLAJ8
    34SATU MARE8
    35SIBIU12
    36SUCEAVA45
    37TELEORMAN9
    38TIMIŞ60
    39TULCEA6
    40VÂLCEA6
    41VASLUI12
    42VRANCEA6
     Total897

    Până astăzi, 59.525 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 21.01.2022 (10:00) – 22.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 48 de decese (23 bărbați și 25 femei), dintre care 4 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj,  Galați, Harghita, Maramureș, Neamț,  Olt, Prahova, Satu Mare, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

    Dintre cele 48 de decese, 5 au fost înregistrate la categoria de vârstă  50-59 ani, 10 la categoria de vârstă 60-69 ani, 14 la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 la categoria de vârstă peste 80 ani.

    46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    Din totalul de 48 de pacienți decedați, 42 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienți vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

    Au fost raportate 4 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Neamț, în luna decembrie 2021.

    În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 5.548, cu 143 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 582 de persoane, cu 18 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 582 de pacienți internați la ATI, 70 au certificat care atestă vaccinarea.

    Din totalul pacienților internați, 490 sunt minori, 486 fiind internați în secții, cu 13 mai mult decât în ziua anterioară și 4 la ATI, cu 8 mai puțin decât ziua anterioară.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.564.022 de teste RT-PCR și 6.881.859 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.247 de teste RT-PCR (13.037 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.210 la cerere) și 50.345 de teste rapide antigenice.

    Articole recente

    Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Euro Fratello

    Related articles