FOTO Ilustrativ

Până astăzi, 13 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.122.653 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.065.989 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.849 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21683280,54
2.Arad24367360,76
3.Argeș28042350,49
4.Bacău27316580,84
5.Bihor29866510,49
6.Bistrița-Năsăud12895381,63
7.Botoșani14813400,81
8.Brașov44494140,70
9.Brăila13538120,32
10.Buzău1291430,40
11.Caraș-Severin11983160,97
12.Călărași10661320,79
13.Cluj598331431,50
14.Constanța44607991,06
15.Covasna863800,20
16.Dâmbovița23080370,50
17.Dolj27872681,01
18.Galați28543340,79
19.Giurgiu11497271,05
20.Gorj9511100,50
21.Harghita846880,27
22.Hunedoara23447140,58
23.Ialomița11112170,62
24.Iași43891640,74
25.Ilfov46964691,77
26.Maramureș21557381,41
27.Mehedinți8612130,56
28.Mureș24465440,45
29.Neamț19867240,86
30.Olt15206170,85
31.Prahova36633580,76
32.Satu Mare14412752,53
33.Sălaj11257140,80
34.Sibiu27265310,82
35.Suceava25722621,09
36.Teleorman14415281,17
37.Timiș566541211,60
38.Tulcea8653170,46
39.Vaslui16652290,71
40.Vâlcea16836180,58
41.Vrancea11100100,70
42.Mun. București1906402491,52
43.Din străinătate**122311 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1449*37 
 TOTAL1.122.6531.849 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 142 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD10
3ARGEŞ1
4BACĂU9
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ5
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI6
19GIURGIU1
20GORJ7
21HARGHITA4
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI8
25ILFOV8
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI20
29MUREŞ0
30NEAMŢ4
31OLT0
32PRAHOVA4
33SĂLAJ0
34SATU MARE3
35SIBIU5
36SUCEAVA6
37TELEORMAN0
38TIMIŞ10
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI3
42VRANCEA3
 Total    142

Până astăzi, 35.036 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.09.2021 (10:00) – 13.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 46 de decese (28 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare,  Sibiu, Teleorman, Timiș și Vaslui.

Dintre cele 46 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 la categoria de vârstă peste 80 ani.

41 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.288. Dintre acestea, 633 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 162 sunt minori, 152 fiind internați în secții și 10 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.278.258 de teste RT-PCR și 2.711.582 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.126 de teste RT-PCR (2.701 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.425 la cerere) și 15.906 teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here