FOTO Ilustrativ
Ritmic Suceava

Până astăzi, 22 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.764.251 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.067 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.645.732 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.550 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 27 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33273213,67
2.Arad40424634,80
3.Argeș45334612,89
4.Bacău40593451,79
5.Bihor49057614,46
6.Bistrița-Năsăud19132171,49
7.Botoșani22310121,36
8.Brașov65136604,36
9.Brăila22314202,92
10.Buzău23723232,88
11.Caraș-Severin18472192,67
12.Călărași17500161,66
13.Cluj863481024,50
14.Constanța67903712,85
15.Covasna12575132,45
16.Dâmbovița35801252,83
17.Dolj44524221,62
18.Galați43351331,96
19.Giurgiu19262311,91
20.Gorj15032171,56
21.Harghita13754202,15
22.Hunedoara35064103,74
23.Ialomița19184252,68
24.Iași70642401,99
25.Ilfov74460743,74
26.Maramureș30629271,88
27.Mehedinți15578181,88
28.Mureș38694353,58
29.Neamț30606251,68
30.Olt25678361,99
31.Prahova62344442,81
32.Satu Mare20360341,71
33.Sălaj1751362,64
34.Sibiu41965983,99
35.Suceava37515261,05
36.Teleorman24557102,53
37.Timiș85629833,71
38.Tulcea13614142,40
39.Vaslui26505231,44
40.Vâlcea2625552,37
41.Vrancea1755091,62
42.Mun. București3001301883,34
43.Din străinătate**19054 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    12056*-36 
 TOTAL1.764.2511.550 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 315 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD29
3ARGEŞ6
4BACĂU14
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV5
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ10
14CONSTANŢA8
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ1
18GALAŢI11
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA11
22HUNEDOARA13
23IALOMIŢA1
24IAŞI8
25ILFOV6
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI45
29MUREŞ16
30NEAMŢ8
31OLT2
32PRAHOVA6
33SĂLAJ9
34SATU MARE2
35SIBIU10
36SUCEAVA13
37TELEORMAN6
38TIMIŞ11
39TULCEA1
40VÂLCEA8
41VASLUI8
42VRANCEA0
 Total    315

Până astăzi, 55.113 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.11.2021 (10:00) – 22.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 154 de decese (80 bărbați și 74 femei), din care 29 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj,  Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Unul dintre aceștia  a fost infectat în Franța și a decedat în județul Mehedinți.

Dintre cele 154 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 10 la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 la categoria de vârstă 50-59 ani, 37 la categoria de vârstă 60-69 ani, 54 la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 la categoria de vârstă peste 80 ani.

143 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 29 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Argeș, Bacău, Bihor, Giurgiu, Ilfov, Iași, Neamț, Vaslui și Municipiul București în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 125 decese.

Din totalul de 154 de pacienți decedați, 130 erau nevaccinați și 24 vaccinați. Cei 24 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.116. Dintre acestea, 1.539 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.539 de pacienți internați la ATI, 150 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 164 sunt minori, 150 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.628.259 teste RT-PCR și 5.100.976 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.149 de teste RT-PCR (3.586 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.563 la cerere) și 13.226 de teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here