FOTO Ilustrativ
Ritmic Suceava

Până astăzi, 27 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.775.572 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.258 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.675.184 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.727 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 24 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33561612,56
2.Arad40965833,58
3.Argeș45673452,04
4.Bacău40800411,22
5.Bihor49541633,26
6.Bistrița-Năsăud19221131,00
7.Botoșani22453211,07
8.Brașov657061003,07
9.Brăila22472171,82
10.Buzău23897401,69
11.Caraș-Severin18652291,98
12.Călărași17616281,16
13.Cluj870941053,14
14.Constanța68293362,00
15.Covasna12802222,12
16.Dâmbovița36049381,89
17.Dolj44736321,11
18.Galați436691351,30
19.Giurgiu19365121,39
20.Gorj1510950,99
21.Harghita13853191,38
22.Hunedoara35451302,62
23.Ialomița1930951,74
24.Iași70998551,34
25.Ilfov74888342,65
26.Maramureș30846361,47
27.Mehedinți15649131,26
28.Mureș39167942,47
29.Neamț30784391,12
30.Olt25827131,35
31.Prahova62641231,78
32.Satu Mare20476161,25
33.Sălaj17609151,63
34.Sibiu42285472,91
35.Suceava37660220,70
36.Teleorman24742101,79
37.Timiș86232992,72
38.Tulcea1369081,49
39.Vaslui26614210,95
40.Vâlcea26372241,45
41.Vrancea17658201,08
42.Mun. București3016922372,26
43.Din străinătate**19276 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    11528*-85 
 TOTAL1.775.5721.727 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 392 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD26
3ARGEŞ25
4BACĂU7
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI0
8BRĂILA1
9BRAŞOV16
10BUZĂU15
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN7
13CLUJ9
14CONSTANŢA11
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ4
18GALAŢI12
19GIURGIU3
20GORJ10
21HARGHITA3
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA4
24IAŞI16
25ILFOV6
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI28
29MUREŞ9
30NEAMŢ12
31OLT12
32PRAHOVA9
33SĂLAJ7
34SATU MARE5
35SIBIU5
36SUCEAVA16
37TELEORMAN18
38TIMIŞ17
39TULCEA3
40VÂLCEA6
41VASLUI8
42VRANCEA4
 Total   392

Până astăzi, 56.169 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.11.2021 (10:00) – 27.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 180 de decese (87 bărbați și 93 femei), din care 19 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 180 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 la categoria de vârstă 70-79 ani și 57 la categoria de vârstă peste 80 ani.

173 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 19 decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele  Bacău, Brașov, Galați, Giurgiu, Neamț, Tulcea, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 161 de decese.

Din totalul de 180 de pacienți decedați, 162 erau nevaccinați și 18 vaccinați. Cei 18 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 de ani. 16 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.714. Dintre acestea, 1.265 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.265 pacienți internați la ATI, 128 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 130 sunt minori, 116 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.698.209 teste RT-PCR și 5.255.802 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.447 de teste RT-PCR (5.526 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.921 la cerere) și 25.582 de teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here